Zwróciliśmy się do miasta z pytaniem: czy w Brodnicy planowane są konsultacje społeczne w sprawie możliwości wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu?
Z informacji jakie otrzymaliśmy z urzędu (przekazanych przez członka Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brodnicy) wynika, że w Brodnicy funkcjonują 3 sklepy nocne (czynne w godz. 22 - 6). Jak wynika z danych - Miejska Komisja przeprowadziła 60 kontroli wszystkich punktów sprzedaży alkoholu w 2017 r. , 11 kontroli zostało przeprowadzonych przez Straż Miejską w Brodnicy odnotowano też 508 wizyt w punktach dystrybucji alkoholu prowadzonych przez funkcjonariuszy KPP. W wyniku tych kontroli nie odnotowano społecznego wniosku o ograniczenie sprzedaży alkoholu w porze nocnej.
- Pojawiające się zgłoszenia o zakłócaniu porządku publicznego są przez: instytucje powołane do kontroli punktów sprzedaży, tj. MKRPA i SM oraz funkcjonariuszy KPP realizujących zadania dotyczące przestrzegania porządku publicznego, analizowane są na bieżąco oraz stosowane są sankcje przewidziane prawem - informuje Hanna Osińska, kierownik Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej i dodaje: - Przyjęta uchwałą Rady Miejskiej w Brodnicy w 2011 r. decyzja o ustaleniu liczby punktów sprzedaży alkoholu, ich lokalizacji i jego podaży w lokalach gastronomicznych, nigdy nie została przekroczona. Zmiana ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - w art. 12 ust. 4 dająca gminom możliwość ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22 a 6) nie nakłada obowiązku wprowadzania tych ograniczeń ale w uzasadnionych sytuacjach zezwala na podjęcie po konsultacjach z jednostkami pomocniczymi gminy działań ograniczających sprzedaż nocną.
Aktualnie przedmiotem zainteresowania MKRPA i funkcjonariuszy straży miejskiej jest sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży oraz poza miejscem sprzedaży - w celu określenia potrzeby zmian i ograniczeń wynikających z uprawnień danych gminom w zapisach wyżej cytowanej ustawy.