Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?
Wraz z początkiem sierpnia 2021 r. wejdzie w życie zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną.
Aspekty środowiskowe decydują o stosowaniu mocznika
Wprowadzenie takich zapisów ma na celu zmniejszenie emisji amoniaku do środowiska. Ograniczanie emisji amoniaku do atmosfery jest zgodne z kierunkiem działania Komisji Europejskiej, w tym zwłaszcza z założeniami i celami Europejskiego Zielonego Ładu, przywołuje wielkopolski samorząd rolniczy.
To też może Cię zainteresować
Izba wyjaśnia na swojej stronie, że
- "nawozy zawierające inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną działają dłużej w glebie, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin,
- ogranicza koszty stosowania nawozów oraz liczbę wykonywanych zabiegów nawożenia.
- Stosowanie mocznika z inhibitorem ureazy albo mocznika z powłoką biodegradowalną realizuje również wymagania określone w przepisach unijnej dyrektywy w sprawie redukcji emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych oraz wspiera realizację dyrektywy azotanowej".
Czy rolnikom zabraknie nawozu odpowiadającego tym wymogom? WIR uspokaja, że wiodące firmy produkujące nawozy wprowadziły już do oferty dostosowane nawozy, zaznacza przy tym, że dodatkowe obciążenie przekłada się na wzrost cen nawozów.
Źródło: WIR
