
Kiedyś "Reksio" czy "Zaczarowany Ołówek", dzisiaj dziwne stwory, agresywne zwierzęta czy inne bliżej nieokreślone poczwary atakują nas z ekranów telewizorów. Co gorsza, tylko z kanałów dla dzieci i młodzieży.
Niestety, ale coraz więcej powstających kreskówek rzadko kiedy nadaje się do oglądania przez najmłodszych widzów. Jak zauważają rodzice, bije z nich agresja, brakuje pozytywnego przesłania. Uczą cwaniactwa, braku szacunku. Nie niosą za sobą żadnych życiowych mądrości. Rodzice poprzez różne strony internetowe ostrzegają siebie przed negatywnym wpływem niektórych bajek, tworząc pewne czarne listy. Oczywiście wśród bogatych programów telewizyjnych znajdą się również wyjątki. To, co ogląda wasza pociecha, zależy od was. Rodzice powinni mieć nad tym kontrolę. Okazuje się, że w niektórych krajach wprowadzane są odgórne zakazy. Ostatnio lubiana w Polsce kreskówka „Świnka Peppa” została wycofana z różnych platform w Chinach. Powód? Między innymi skargi rodziców na propagowanie nieodpowiednich wzorców.
WIDEO: Szkoła zakazuje Hello Kity. Powód? Bajka promuje okultyzm [2013 rok]
źródło: TVN24/x-news
Sprawdziliśmy, których jeszcze kreskówek nie mogą oglądać dzieci w innych krajach. Chcecie poznać zakazane bajki? Kliknijcie w zdjęcie i przejdźcie do galerii.

ŚWINKA PEPPA
Świnka Peppa to brytyjski serial animowany, który opowiada o życiu uroczej świnki o imieniu Peppa i jej rodzinki. Zakazany został w Australii. A dokładniej chodziło o odcinek, w którym Peppa znalazła w łazience pająka. Nauka dzieci przyjaźni z pajęczakami w tym kraju jest niebezpieczna.
W maju pojawiła się także informacja o tym, że kreskówki nie będzie można oglądać w Chinach. Tamtejszy rząd uznał, że Peppa jest "symbolem kontrkultury" i zakazał emitowania bajki oraz udostępniania jej w sieci. Rodzice skarżyli się, że bajka propaguje nieodpowiednie wzorce.

SPONGEBOB
Bajka ta, a dokładniej niektóre jej odcinki zakazane są w wielu krajach, m.in. Rosji czy Australii. Powody bywają różne, ale zazwyczaj dotyczą nieodpowiednich, agresywnych treści i nieadekwatnych do wieku odbiorców poruszanych tematów.

KACZOR DONALD
Jakiś czas temu komiksy z Kaczorem Donaldem były zabronione w Finlandii. Podobno powodem zakazu powodem był brak spodni u Kaczora. Prawda jednak okazała się inna. Jak podają portale podróżnicze, w 1978 roku władze zdecydowały, że kończą finansować dostawę tych komiksów do wszystkich placówek młodzieżowych, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczy na inny cel.