Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się projekt promujący tolerancję w gminie Aleksandrów Kujawski [zdjęcia]

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
ProWrażliwi podsumowali swoje działania podczas spotkania w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim

Projekt "ProWrażliwi" odbył się w ramach ogólnopolskiego konkursu „Zwolnieni z teorii”. Za realizację niezwykłego pomysłu odpowiadają dwie mieszkanki Aleksandrowa Kujawskiego, Julia Jaromirska, uczennica V LO w Toruniu oraz Martyna Gawrońska z LO Towarzystwa Salezjańskiego. Pieczę nad ich poczynaniami sprawowała Aneta Doligalska, nauczycielka Kolegium Kujawskiego. – Temat, którego się podjęłyśmy to problem dostrzegalny każdego dnia – przyznaje Julia Jaromirska. – Naszym celem było rozbudzenie w dzieciach empatii, tolerancji i szacunku do drugiej osoby.

Inicjatyw było całe mnóstwo, od rozdawania ulotek i wieszania plakatów po warsztaty z dziećmi i konkurs plastyczny. – Działaliśmy na obszarze miasta oraz gminy Aleksandrów Kujawski – opowiada Martyna Gawrońska. – Udało nam się zwrócić uwagę wielu instytucji, które pomogły w realizacji projektu.

Autorkom lokalnej inicjatywy nie można odmówić pomysłowości, o czym świadczy niecodzienna akcja czytelnicza przeprowadzona wspólnie z Gminną Biblioteką w Służewie oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Aleksandrowie Kujawskim. – Zapakowanych w szary papier zostało 20 książek pogrupowanych wiekowo – mówi Julia Jaromirska. – Czytelnicy znali jedynie główny motyw książki oraz sugerowany wiek. Czekały na nich również ProWrażliwe zakładki oraz coś słodkiego.

Najważniejszym elementem kampanii były jednak spotkania z młodzieżą. Lista szkół i przedszkoli, które udało się odwiedzić jest długa, a znaleźć można na niej placówki ze Służewa, Ostrowąsa, Stawek i Aleksandrowa Kujawskiego. Zajęcia trwały łącznie 24 godziny, w ciągu których o tolerancji i wrażliwości rozmawiało 362 dzieci. Autorki projektu odwiedziły również Oratorium św. Jana bosko w Aleksandrowie Kujawskim. – Działo się tam bardzo dużo – przyznaje Martyna Gawrońska. – Tworzyliśmy m.in. kartki dla osób niepełnosprawnych oraz formowaliśmy ciasteczka.

Finałem projektu było podsumowanie wszystkich inicjatyw oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zrealizowanego wspólnie z Miejskim Centrum Kultury, w którym wzięły udział dzieci w wieku 5-8 lat. Celem konkursu było pokazanie najmłodszym jak wiele nas dzieli, a jednocześnie jak wiele łączy. Jury zdecydowało, że najlepszą pracę zaprezentowała Natalia Serocka. Na drugim miejscu znalazł się rysunek Stanisława Błaszaka, na trzecim – Leny Jankowskiej.

Projekt wsparli: Urząd Miasta Aleksandrowa Kujawskiego, Urząd Gminy Aleksandrów Kujawski, Starostwo Powiatowe, Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, Warsztat Terapii Zajęciowej w Aleksandrowie Kujawskim, Oratorium sw. jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim, Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie, Miejska Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Kujawskim.

LICZ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI - ŚWIĘTA NA WYJEŹDZIE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska