Zakupy bez rękawiczek są zabronione. Czy do sklepu trzeba zabierać własne rękawiczki?

Marta Zalewska
Marta Zalewska
Sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji.
Sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji. Andrzej Banas
Według nowych przepisów wprowadzonych przez rząd, zakupy można robić tylko w rękawiczkach jednorazowych. Czy to oznacza, że musimy posiadać własną parę rękawiczek, by zrobić zakupy? Czy sklep ma obowiązek zapewnić klientom rękawiczki? Wyjaśniamy.

Obowiązkowe rękawiczki podczas zakupów

To jedno z kolejnych obostrzeń wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem w Polsce: od 1 kwietnia 2020 zakupy trzeba robić w rękawiczkach jednorazowych. Jak na razie, te wytyczne obowiązują do 11 kwietnia.

W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. osoby, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2, są obowiązane nosić podczas zakupu towarów lub usług rękawiczki jednorazowe - Paragraf 9 ust. 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Czytaj także

Czy na zakupy trzeba zabierać własne rękawiczki?

Czy wprowadzone przepisy oznaczają, że aby zrobić zakupy, musimy się zaopatrzyć w rękawiczki jednorazowe? Nie jest to konieczne. Nowe wytyczne dotyczą nakazu noszenia rękawiczek przez klientów, od 2 kwietnia rozporządzenie nakłada jednak na sklepy i ich właścicieli obowiązek zapewnienia tych środków ochrony indywidualnej lub środków do dezynfekcji.

Czytaj także

Paragraf 9 ust. 7 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wskazuje wprost:

Obiekty handlowe lub usługowe, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1 i 2, placówki handlowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, oraz zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk

Oznacza to, że teoretycznie nie musimy zabierać własnych rękawiczek na zakupy - sklepy muszą nam je zapewnić. Jest jednak jedno "ale". W przypadku, gdy sklep zamiast rękawiczek zapewni środki do dezynfekcji rąk (taki wybór daje właścicielom sklepu omawiane rozporządzenie), klient, który nie zabrał ze sobą własnych rękawiczek, nie może zrobić zakupów. Zdezynfekowanie rąk udostępnionym płynem nie spełnia bowiem wymogu do zrobienia zakupów, jakim jest noszenie rękawiczek.

Na tę niejasność w przepisach zwrócił także uwagę Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który zapowiedział w tej sprawie interwencję u premiera. - Ludzie mogą przez to stracić prawo wejścia do sklepu – pisze do Mateusza Morawieckiego Rzecznik Praw Obywatelskich, prosząc jednocześnie o przedstawienie stanowiska w sprawie tej niekonsekwentnej regulacji oraz wskazanie podmiotu, na którym ostatecznie ciąży obowiązek zapewnienia rękawiczek jednorazowych.

Czytaj także

Problem z dostępnością i ceną rękawiczek jednorazowych

Jak podkreślają jednak osoby pracujące w handlu, stosowanie się do nowego wymogu to dla nich duży problem. Nowe przepisy ogłoszono 31 marca 2020, a obowiązek został wprowadzony z dniem 2 kwietnia. Właściciele sklepów mieli więc de factotylko 1 dzień na zaopatrzenie się wymagane rękawiczki. Wielu z nich ma niewielkie zapasy, które nie wystarczą na długo. Ponadto, właściciele sklepów zwracają również uwagę na cenę tych środków ochrony indywidualnej, która od czasu pandemii koronawirusa poszybowała w górę. Za rękawiczki jednorazowe trzeba już płacić niebotyczne sumy - nawet po 2-3 złote za sztukę!

Jak bezpiecznie robić zakupy?

Rządzący przypominają także o zasadach, których należy przestrzegać, aby robienie zakupów możliwie jak najbezpieczniejsze. Przede wszystkim należy pamiętać, by:

  • zachować odległość 2 metrów od innych osób,
  • stosować się do nowych zasad w sklepach (na terenie sklepu mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na kasę),
  • zakładać rękawiczki,
  • używać płynów dezynfekujących,
  • płacić kartą,
  • unikać dotykania oczu, nosa, ust,
  • nie dotykać produktów, których nie zamierza się kupić.

Kancelaria premiera zachęca również, by podczas zakupów wybierać polskie produkty i wspierać w ten sposób polskich przedsiębiorców.

Po zakupach należy ostrożnie, prawidłowo ściągnąć rękawiczki i dokładnie umyć ręce.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No i dokładnie tak jest napisane w artykule: W przypadku, gdy sklep zamiast rękawiczek zapewni środki do dezynfekcji rąk (taki wybór daje właścicielom sklepu omawiane rozporządzenie), klient, który nie zabrał ze sobą własnych rękawiczek, nie może zrobić zakupów.

T
Tomek

Brawo!!!! I znów pitolenie!!! I wprowadzanie w błąd!

Klient musi mieć rękawiczki kiedy idzie do sklepu i mówi to jednoznacznie paragraf 9 pkt. 6 rozporządzenia z dnia 31.03.2020.

Zacznijcie czytać ze zrozumieniem. Jak punkt handlowy nie będzie miał rękawiczek a będzie miał płyn do dezynfekcji to zwyczajnie nie wpuści klienta bez rękawiczek i tyle.

Możemy zapewnić rękawiczki. Będziemy je sprzedawać po takich cenach za jakie je kupujemy. To może do szanownych redaktorów dotrze w końcu ze informacja ma być rzetelna

Dodaj ogłoszenie