Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy Polaków - robimy teraz zakupy o 15 minut krócej

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nadesłane/MondayNews
Spędzamy w sklepach średnio o 15 minut krócej niż przed COVID-19. Chodzi o podstawowe towary, bo tam, gdzie nie musimy, to w ogóle nie idziemy. sprzedaży i odwiedzalności galerii handlowych sięgają aż 50 procent. Zdaniem znanego bydgoskiego przedsiębiorcy, Adama Sowy, zagrożenie nie zniknęło, a rozluźnione obostrzenia wrócą z nową siłą.

- Powód robienia krótszych zakupów jest oczywisty - komentuje dr Andrzej Maria Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego. - To, jak wiadomo, lęk przed dłuższym przebywaniem z innymi ludźmi, być może zarażonymi wirusem. - Ponadto mamy raczej zdefiniowane oczekiwania.

Cytowany przez portal MondayNews dr Faliński mówi, że wiemy, co i dlaczego chcemy kupić na czas dłuższego pobytu w domu. Sięgamy przede wszystkim po towary podstawowe.

Ile na zakupach?

Nasze portfele nie są z przecież gumy, a wielu klientów ma obniżone pensje lub straciło pracę.

Z badania UCE Research, przeprowadzonego na zlecenie aplikacji i serwisu DING.pl, wynika, że aż 69 proc. konsumentów w obliczu informacji o rozwoju koronawirusa w Polsce, decyduje się krócej robić zakupy. Z kolei 15 proc. respondentów nie poświęca na to mniej czasu. Niektórzy nie potrafią tego określić - 12 proc. Nieliczni nie zwracają na to w ogóle uwagi - 4 proc.

Polecamy także: Klienci: "Narzućmy na sklepy obowiązek, aby kupowały żywność u lokalnych producentów"

Ponad 40 proc. wyraźnie zauważa, że ta czynność zajmuje nawet o 10-15 minut mniej niż dotychczas.

- Blisko połowa badanych odpowiedziała "raczej tak". Tylko 22 proc. stwierdziło "zdecydowanie tak". To może świadczyć o tym, że wśród Polaków jest pewien poziom wahania w tej kwestii - zauważył Karol Kamiński z aplikacji i serwisu DING.pl. - Jednak biorąc pod uwagę dominujące odpowiedzi, sprawa jest oczywista. Rodacy rozumieją, że należy ograniczać zarówno częstotliwość, jak i czas spędzany na zakupach. A to oznacza, że należy je lepiej planować.

Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że czas zakupów skrócił się głównie w zakresie od 5 do 20 min. (tj. 5-10 min. - 18 proc., 10-15 min. - 41 proc., 15-20 min. - 13 proc.). Natomiast 9 proc. badanych wskazało odpowiedź powyżej 20 minut, a 6 proc. - do 5 minut.

Trwa głosowanie...

Czy osoby bez maseczek powinny być wpuszczane do sklepów?

Zdaniem doktora Falińskiego, wynik minutowy to rzecz wtórna i zależna od wielkości oraz wyposażenia sklepu. W jednym trwa to dłużej, w innym - zazwyczaj w dyskoncie - krócej.

Boimy się galerii handlowych?

Wciąż boimy się też chodzić do galerii handlowych.

Firmy handlowe i usługowe zrzeszone w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług podsumowały niedawno pierwszy miesiąc działania w nowych realiach po rozluźnieniu kwarantanny. Spadki odwiedzin punktów oraz sprzedaży w centrach handlowych sięgają - w porównaniu do zeszłego roku - nawet powyżej 50 proc.

Polecamy także: Jak rozpoznać polski produkt? Kod zaczyna się od 590...

"Podsumowanie pierwszego miesiąca funkcjonowania w nowej rzeczywistości wypada pesymistycznie. Spadki sprzedaży są bardzo wysokie - alarmuje ZPPHiU. - Mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją niż przed pandemią i podkreślamy paląca potrzebę dostosowania wysokości czynszów do naszych możliwości. Wzywamy do brania pod uwagę wysokości naszych obrotów i wyliczania czynszów na ich podstawie. To pozwoli przetrwać najtrudniejszy czas i wrócić do "nowej normalności".

- To bardzo racjonalne i oczywiste zachowanie. Jeżeli wiemy, że istnieje jakiś czynnik zwiększonego ryzyka, to staramy się go maksymalnie ograniczyć - komentuje dr Tomasz Herudziński z Katedry Socjologii Wydziału Socjologii i Pedagogiki SGGW w Warszawie.

- Mam wrażenie, że przestaliśmy zauważać szerszy kontekst sytuacji, o której rozmawiamy - komentuje Adam Sowa, najbardziej znany nie tylko bydgoski, ale i kujawsko-pomorski cukiernik. - Nasza intencją są rozmowy nie tylko o czynszach za maj czy czerwiec, ale ustalenie zasad elastycznej współpracy na przyszłość. Nadal nie zniknęło zagrożenie epidemiologiczne. Owszem, centra handlowe są dzisiaj otwarte, a my jako przedsiębiorcy działamy intensywnie, ale statystyki zachorowań są coraz wyższe. Można przypuszczać, że rozluźnione w tej chwili obostrzenia dotyczące korzystania ze sklepów, kawiarni czy innych przestrzeni publicznych wrócą z nową siłą.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska