Jak się okazuje, w skali roku, zwiększyły się ceny nasion siewnych, drzewek, sadzonek (o 3,2%) oraz środków ochrony roślin (o 1,3%). Jak podaje GUS, płaciliśmy mniej za nawozy azotowe (o 6,7%); paliwa, oleje i smary techniczne (o 5,6%) oraz zwierząta hodowlane i ptactwo (o 3,9%).
Przeczytaj też: Masło w dół, świnie i bydło w górę. Prognozy cen na marzec i czerwiec 2017
Bez większych zmian obyło się w przypadku nawozów azotowych, wapniowych, maszyn i narzędzi rolniczych, materiałów budowlanych, obsługi maszynowej produkcji rolniczej i ogrodniczej. Wzrost cen w stosunku do 2015 nie przekroczył bowiem progu 1%.

Jak w poprzednich latach, tak i w 2016, rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej nie były korzystne dla producentów rolnych. GUS informuje: Szacuje się, że spadek cen produktów rolnych sprzedawanych przez gospodarstwa indywidualne (o 3,3%) był głębszy niż spadek przeciętnych cen towarów i usług zakupywanych na cele bieżącej produkcji rolniczej i na cele inwestycyjne (o 1,5%).
Relacje, które się poprawiły? Ceny saletry amonowej i oleju napędowego do skupu podstawowych produktów rolnych. Relacje cen ciągnika i mieszanki paszowej do cen skupu żyta i żywca wieprzowego były lepsze niż przed rokiem, a pogorszyły się w stosunku do cen skupu pszenicy i żywca wołowego - informuje GUS.
Źródło: GUS