Spis treści
Tuja - iglak do ogrodu
Tuja to powszechna nazwa żywotnika, rośliny iglastej z rodziny cyprysowatych. Żywotniki są bardzo popularne ze względu na małe wymagania i łatwość w uprawie. Pochodzą z Ameryki Południowej, ale dobrze przyjęły się także w naszym klimacie.
Tuje to łatwy sposób na wspaniały żywopłot i ozdobę ogrodu. Przy odpowiedniej pielęgnacji tuje co roku wzrastają o 40-50 centymetrów. Na żywopłot w ogrodzie najlepiej nadaje się żywotnik zachodni.
Kiedy sadzić tuje?
Tuje powinno się sadzić do przełomu października i listopada. Sadzone wiosną lub latem są bardziej narażone na przesychanie.
Tuje nie mają wielkich wymagań, są odporne na zróżnicowaną pogodę oraz temperaturę. Do posadzenia tych iglaków wybierz stanowisko słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Tuja lubi ziemię lekko kwaśną, przepuszczalną. Dodatkowo podsyp tuje korą - zapobiegnie to wyparowywaniu wody z podłoża. Tuje podlewaj regularnie, dużą ilością wody.
Dlaczego tuje brązowieją i jak temu zapobiec?
- Tuje brązowieją, gdyż mają zbyt sucho. Tuje w ogrodzie należy podlewać obficie, raz w tygodniu. Przed zimą też należy tuje mocno podlać, zimą również należy je nawadniać, zwłaszcza w dłuższych okresach bez opadów deszczu i śniegu. Tui nie podlewa się podczas mrozów, ale wtedy, gdy występuje ocieplenie. Ziemię wokół tui warto obłożyć korą sosnową. Dzięki temu wilgoć będzie się dłużej utrzymywać w glebie.
- Tuje brązowieją również wtedy, gdy są posadzone zbyt gęsto. Najczęściej problem ten występuje w żywopłotach. Niedostateczna ilość światła powoduje gwałtowne brązowienie od środka. Nadmierna bliskość drzewek powoduje również splatanie się korzeni, co też sprzyja usychaniu roślin, które muszą rywalizować o wodę i składniki mineralne.
- Brązowienie gałązek tui w środku korony jest też zjawiskiem naturalnym. Wynika z zagęszczenia gałązek, które blokują dostęp światła do wnętrza krzewu. Jeśli proces ten nie jest bardzo nasilony, nie jest zagrożeniem dla rośliny i wymaga jedynie regularnego oczyszczania z brązowych gałązek, aby tuja wyglądała zdrowo i estetycznie.
- Częstą przyczyną tego, że tuje brązowieją od środka, jest przenawożenie. Niestety, w tej sytuacji niewiele można poradzić. Jedynym ratunkiem jest obfite podlewanie roślin (nawet jedno wiadro wody na roślinę co kilka dni), tak, aby wypłukać składniki nawozu z gleby.
- Usychanie tui wewnątrz korony może być spowodowane rozwojem choroby grzybowej. Może to być szara pleśń (objawy to wodniste plamy na łuskach i pędach, które z czasem brązowieją). Aby zwalczyć tę chorobę, trzeba zastosować środki grzybobójcze.
- Tuje schną, gdy nie są odpowiednio nawożone. Prawidłowe i regularne zasilanie roślin w składniki odżywcze jest bardzo ważne.
Tak uratujesz schnące tuje
Mimo że tuje są łatwe w uprawie, jednak zdarza się, że brązowieją. Z zewnątrz są piękne i soczyście zielone, ale od środka gałązki schną. Jak uratować takie tuje? Oto sposób na brązowe i schnące tuje. Zastosuj ten trik, a twoje tuje będą bujne jak nigdy! Szczegóły prezentujemy w poniższej galerii.
ZOBACZ TEŻ:
- Twój skrzydłokwiat nie kwitnie? Dodaj to do doniczki raz na tydzień, a będzie mieć mnóstwo kwiatów
- Dzięki temu trikowi krzaki ogórka będą się uginać od warzyw. Ten nawóz do ogórków jest skuteczny i tani
- Takie są skutki jedzenia bobu. To się dzieje z organizmem, gdy jemy bób
