Na wnioski właścicieli ziemi do 31 lipca czekają powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Działanie, na które można dostać finansowe wsparcie nosi nazwę "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne".
Jakie warunki trzeba spełniać, aby skorzystać z pomocy? Kryteria
`
Pierwsza sprawa to powierzchnia, którą chcemy zalesić - musi być większa niż 0,5 ha, ważna jest szerokość pola - powyżej 20 m. Co innego, jeśli grunt przylega do lasu, wówczas powyższe wymagania nie obowiązują, wystarczy, że będzie to minimum 10 arów. Jeden rolnik nie może zgłosić więcej niż 100 ha.
Kolejne obwarowania: lasu nie zasadzisz na terenach objętych programem "Natura 2000", w parkach krajobrazowych czy rezerwatach przyrody. Poza tym zalesienie gruntu nie może być sprzeczne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Na jakie wsparcie można liczyć? Finanse
`
Wiele zależy od tego, na jakim gruncie zdecydujemy się posadzić las. "Jeżeli są to grunty rolne, wówczas przysługują mu trzy rodzaje pomocy", wyjaśnia ARiMR.
1. wsparcie na zalesianie (jednorazowo po posadzeniu lasu). Można otrzymać od 4160 zł/ha do 6260 zł/ha i zależy to m.in. od proporcji gatunków drzew iglastych i liściastych oraz ukształtowania terenu. Jeśli wykonamy zalecone przez nadleśniczego zabezpieczenie sadzonek - możemy dostać dodatkowe pieniądze.
2.premia pielęgnacyjna. Rolnik dostaje ją przez 5 lat i zależnie od ukształtowania terenu od 970 zł/ha do 1360 zł/ha rocznie. Dodatkowa pomoc przysługuje za stosowanie zaleconych przez nadleśniczego środków ochronny uprawy leśnej przed zwierzyną.
3. premia zalesieniowa. Korzysta z niej rolnik, który udokumentuje że 25% jego dochodów pochodzi z działalności rolniczej. Roczna wartość tej premii to 1580 zł/ha, rolnik otrzymuje ją przez 15 lat. "Ma ona rekompensować utracony dochód, który rolnik osiągnąłby prowadząc na danym gruncie uprawy rolne".
Do połowy lipca ARiMR odnotowała 435 złożonych wniosków.
Jeśli zalesiamy grunty, które nie są rolnymi, agencja może przyznać wsparcie na zalesianie oraz premię pielęgnacyjną.
Warunek przez złożeniem wniosku - rolnik musi mieć plan zalesiania. Zwraca się w tej sprawie do nadleśniczego. Tego planu trzeba trzymać się dokonując sadzenia drzew, a w ciągu 7 dni od zakończenia tych prac zawiadomić o tym nadleśniczego. Ten przygotuje zaświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Kiedy już otrzymamy zaświadczenie o dokonaniu zalesienia zgodnie z przyjętym planem, składamy je do biura powiatowego ARiMR do 20 maja roku, w którym zalesienie wykonano wiosną albo roku następującego po roku, w którym zalesienie wykonano jesienią, instruuje ARiMR.
Liczba złożonych wniosków o pomoc w ramach "Zalesiania gruntów rolnych PROW 2007-2013" w kujawsko-pomorskim: 2007 r. - 135; 2008 r. - 89; 2009 r. - 122; 2010 r. - 141; 2011 r. - 126; 2012 r. - 177; 2013 r. - 58.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców