Paprotka oczyszcza powietrze z toksyn
Paprotki idealnie nadają się do mieszkań, gdyż nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn, między innymi z bardzo szkodliwego formaldehydu, a także takich, które mogą wydzielać się z mebli, wykładzin, świeżo położonych farb czy tapet. Postaw paprotkę w sypialni albo w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywasz. Z pewnością odczujesz różnicę.
Najlepsze warunki dla paprotki
Paprotkę postaw na stanowisku lekko zacienionym z rozproszonym światłem. Jeśli będzie stała w zbyt nasłonecznionym miejscu, jej liście mogą ulec poparzeniu.
Paprotka lubi, gdy jest ciepło. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi 20-25℃ latem oraz 18-20℃ zimą. Ale nie lubi z kolei przegrzewania, dlatego stawianie paprotki blisko kaloryfera to zły pomysł. Paprotka źle znosi przeciągi, dlatego postaw ją z dala od okien i drzwi.
Paprotka wymaga wysokiej wilgotności powietrza - około 50-70%. To kwiat, który idealnie odnajdzie się w łazience. Dobrze będzie rosła też w kuchni.
Paprotka lubi glebę żyzną, bogatą w składniki odżywcze. Sprawdzi się gotowa mieszanka do paproci – z dodatkiem torfu, próchnicy oraz piasku.
Paprotka lubi wilgotną glebę, jednak zarówno przesuszenie, jak i przelanie może skutkować obumarciem rośliny. Dlatego podlewaj paprotkę z umiarem i wyczuciem.
Masz swój ogród? Uprawiasz winorośl? A może planujesz zacząć uprawę? Zobacz i to: Robię to przy winogronach w marcu. Dzięki temu winorośl obficie owocuje w sezonie
Tu też są przydatne informacje: Wlewam 1 szklankę do anturium w marcu i bujnie kwitnie. Marniejące anturium szybko po tym odżyje
Odżywka do paprotki za grosze
By twoja paprotka bujnie i zdrowo rosła, nie potrzebujesz drogich, chemicznych nawozów. Możesz użyć naturalnego nawozu domowego. Jego dodatkową zaletą, oprócz tego że jest równie skuteczny, co nawozy kupne, jest to, że jest bardzo tani i łatwy do przygotowania. W poniższej galerii znajdziesz przepis, jak ten nawóz do paprotki przygotować.
To też może cię zainteresować: Robię to przy liliach w marcu, a potem bujnie kwitną w sezonie. Odżywka do lilii za kilka złotych
