Zdecydowana większość dopłat bezpośrednich za 2018 rok trafi do rolników jesienią. Od kiedy dokładnie Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała zaliczki? Pierwsze przelewy mają wyjść 16 października 2018. Wypłaty zaliczek potrwają do końca listopada. Pozostałą część pieniędzy przyznanych w ramach płatności bezpośrednich za ten rok Agencja zacznie przekazywać 1 grudnia. Na wypłaty ma czas do końca czerwca kolejnego roku.
Ile wyniosą zaliczki dopłat za 2018 rok?
Rolnicy otrzymają zaliczki na poczet dopłat w wysokości 70% należnych płatności (tak samo było w 2017 rok, a jeszcze wcześniej zaliczki wynosiły 50%). To nie wszystko - gospodarz dostanie też 85% pieniędzy przyznawanych w ramach działań obszarowych PROW. Tradycyjnie dłużej na fundusze z unijnej puli muszą poczekać rolnicy, u których odbędą się kontrole.
Zobacz też: Stawki dopłat bezpośrednich 2018. Ile dostaną rolnicy do hektara? [kwoty]
Susza w rolnictwie powodem szybszych wypłat
Wcześniejsze przekazanie pieniędzy ma nieco złagodzić skutki dotkliwej suszy, która nęka rolników w wielu miejscach Europy. W Polsce jeszcze trwa szacowanie strat. Do 16 sierpnia na 2 089 gminne komisje powołane do określenia rozmiaru strat, zaledwie 288 zakończyło prace. Według cząstkowych danych powierzchnia upraw dotkniętych klęską to prawie 2,6 mln ha, a liczba poszkodowanych gospodarstw przekroczyła 147 tysięcy. Na 227,5 ty.s ha ubytki przekroczyły 70%. Szacunkowa wartość strat wynosi ponad 2 mld zł.
Wnioski o dopłaty pierwszy raz w większości przez internet
Dla rolników to był przełomowy rok - pierwszy raz jedyną drogą wnioskowania o płatności bezpośrednie w 2018 był internet (z drobnymi wyjątkami). 15 czerwca zakończył się wydłużony o miesiąc nabór wniosków o dopłaty. Wtedy jeszcze gospodarze nie wiedzieli, że czeka ich wypłata zaliczek, ale wiosenna susza sprawiała, że długo musieli czekać na możliwość siewu.
Sprawdź też: Pomoc po suszy 2018 dla rolników ze stratami między 30 a 70% ogłoszona. Ile pieniędzy, kiedy nabór?
Przeczuwali, że to będzie trudny rok. Trudne było dla wielu złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie przez internet. Rolnicy licznie korzystali z pomocy doradców, a posiadacze małych gospodarstw (do 10 ha) z możliwości złożenia krótkiego oświadczenia o braku zmian z stosunku do wniosku z poprzedniego roku. Taką opcję wykorzystało 431 tys. gospodarstw. eWniosekPlus wypełniło 870 tys. rolników. Przypomnijmy, że wcześniej również można było korzystać z wypełniania wniosku przez internet, ale w 2017 skorzystało tylko 11 tys. rolników.
Teraz pozostaje czekać na wypłatę zapowiedzianych zaliczek dopłat 2018.
__________________________
Wypowiedź z 9.09.2018
Warzywa, które królują na stołach Polaków. Lubimy jeść trady...