https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast działki budowlanej kup działkę rolną

Oprac. (M)
Chcesz urzeczywistnić marzenia o własnym domu, ale twoje finanse są ograniczone? Alternatywą może być zakup działki rolnej, z możliwością przekształcenia na budowlaną.

Grunty rolne cieszą się sporym powodzeniem ze względu na atrakcyjną cenę - nawet dwa razy niższą od budowlanej.

Wraz z nowelizacją ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. nr 110, poz. 725) z 8 lipca 2010 r. grunty rolne stały się łatwiejsze w obrocie.

- Dzięki nowelizacji, Agencja Nieruchomości Rolnych zachowuje prawo pierwokupu ziemi, ale tylko w stosunku do gruntów rolnych przekraczających 5 hektarów - wyjaśnia Wojciech Rutowicz, menadżer projektu z firmy ES Polska. - W praktyce oznacza to, że ziemię do takiej wielkości możemy kupić "od ręki", bez konieczności zawierania umowy przedwstępnej i nie musimy mieć na to zgody Agencji.

Sprawdź w gminie

Przed zakupem wybranej działki należy sprawdzić informacje na jej temat we właściwym Urzędzie Gminy. Najważniejszy jest plan zagospodarowania przestrzennego - akt prawa miejscowego, określający zakres przeznaczenia działki.

Jeżeli gmina nie posiada aktualnego planu, wzrasta ryzyko nietrafionej inwestycji. Głównie dlatego, że nie wiemy, jakie będzie w przyszłości przeznaczenie działki - może się okazać, że nie można na niej budować albo w pobliżu przebiegać będzie obwodnica, może linia wysokiego napięcia. Jeśli planu nie ma, trzeba złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Według przepisów, działka musi spełniać pewne normy: bezpośredni dostęp do drogi publicznej, możliwość podłączenia budynku do mediów. Kolejnym warunkiem jest tzw. dobre sąsiedztwo. Oznacza to, że znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie działka musi być zabudowana lub zostały już dla niej wydane warunki zabudowy.

Jak przekształcić

- Aby wybudować dom na gruncie rolnym, musimy działkę "odrolnić" - kontynuuje Wojciech Rutowicz. - Możemy to zrobić tylko wtedy, gdy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Odrolnienie polega na zmianie przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

W celu odrolnienia ziemi, trzeba złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu. Pamiętajmy, aby wniosek był kompletny i zawierał precyzyjne określenie położenia działki . Należy również opisać cel, na jaki działka ma być przeznaczona, np. budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne, usługowe. Pismo kierujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a jego rozpatrzenie jest nieodpłatne.
Minusem jest natomiast to, że nie ma ściśle określonego terminu, w którym gmina jest zobligowana do rozpatrzenia wniosku i uwzględnienia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.
Od stycznia 2009 roku grunty rolne wszystkich klas znajdujące się w granicach administracyjnych miasta zostały odrolnione z mocy prawa. Podobnie uproszczono procedurę obejmującą grunty na obszarach wiejskich, ale wyłącznie klasy od IV do VI. W pozostałych przypadkach potrzebny jest wniosek.

Musisz wyłączyć

Gdy gmina wyrazi zgodę na odrolnienie ziemi, kolejnym etapem jest wystąpienie do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.
Dotyczy to ziemi o dobrej jakości - klasy od I do III. Grunty słabej jakości nie wymagają wyłączenia. W tym celu należy zapoznać się z gleboznawczą klasyfikacją gruntów, w której wyrażona jest klasa bonitacyjna użytku rolnego.

Pamiętajmy, aby dołączyć do wniosku: n dokument potwierdzający prawo własności (akt notarialny lub odpis z księgi wieczystej), n wypis z planu zagospodarowania, n wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej, n mapę z planem działki wraz z projektem jej zagospodarowania i zaznaczeniem terenu, który zostać wyłączony z produkcji rolnej i bilansem powierzchni.

Dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji można starać się o pozwolenie na budowę.
Wraz z przekwalifikowaniem gruntu z rolnego na budowlany, wymagana jest opłata. Jej wysokość jest uzależniona od klasy gruntu- im wyższa klasa, tym większe opłaty.

Po załatwieniu wszystkich tych formalności można skupić się już na budowie wymarzonego domu na dawnej działce rolnej.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska