Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast ogólnego lepsze zawodowe

Adrianna Błaszkiewicz
W ZS nr 2 można nauczyć się zawodu. I to  właśnie chcą rozwijać władze powiatu -  zmniejszyć liczbę profili w liceach, namawiać na  technika i zawodówki
W ZS nr 2 można nauczyć się zawodu. I to właśnie chcą rozwijać władze powiatu - zmniejszyć liczbę profili w liceach, namawiać na technika i zawodówki NADESŁANE
O ile wierzyć tegorocznym statystykom, kto dostanie się do ogólniaka w powiecie rypińskim, ma gwarancję zdania matury.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu wicestarosta Piotr Pawłowski przedstawił liczby obrazujące zdawalność matur w szkołach ponadgimnazjalnych i wyniki tegorocznego do nich naboru. Najkrócej rzecz ujmując: jest dobrze.

W Zespole Szkół nr 1 im. Czesława Lissowskiego maturę zdali wszyscy. W Zespole Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w liceum profilowanym i technikum pomyślnie przeszło egzamin dojrzałości 93 proc. uczniów. W technikach Zespołu Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego zdało prawie 90 proc., a w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej - wszyscy w "ogólniaku", 95 proc. w liceum profilowanym, a 90 proc. w technikum. Średnia zdawalność we wszystkich szkołach jest wyższa od średniej w województwie i kraju.

- Szkoły ponadgimnazjalne przyjmują uczniów z różnych gimnazjów w powiecie i okolicznych gminach. Okazuje się, że przez trzy lata pracy poziom tego, co umieją zostaje wyrównany i z powodzeniem zdają oni maturę - mówi Pawłowski. - Fakty są takie, że pod względem tegorocznych wyników matur zajmujemy drugie miejsce w województwie.

By poprawić wyniki nauczania, władze powiatu zdecydowały, że w klasach pierwszych nie może być więcej niż 30 uczniów w każdej. Docelowo ta liczba ma zmniejszyć się jeszcze o pięć. Starsze roczniki uczą się w oddziałach około 40-osobowych. - Tam prowadzenie procesu dydaktyczno-wychowawczego jest utrudnione - tłumaczy wicestarosta. Starostwo rozdzieliło też między szkoły pieniądze na zajęcia pozalekcyjne, z przeznaczeniem głównie na dodatkowe lekcje przygotowujące do egzaminu dojrzałości.

Powiatowa oświata od tego roku zmienia się i idzie w kierunku kształcenia zawodowego. To odpowiedź na potrzeby lokalnego rynku pracy, zgłaszane przez miejscowych przedsiębiorców. W Nadrożu powstało już technikum budowlane, od nowego roku szkolnego w ZS nr 2 mają rozpocząć naukę ci, którzy będą chcieli być technikami spedytorami i logistykami. Z kolei ZS nr 3 planuje zorientowanie się na obsługę ruchu turystycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska