MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamykają "Biedronkę" na dworcu PKP w Grudziądzu, choć jego remont się opóźnia. To koniec "awaryjnych" zakupów w każdą niedzielę

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Sklep "Biedronka" na dworcu PKP w Grudziądzu będzie działał tylko do soboty. Później zostanie zlikwidowany
Sklep "Biedronka" na dworcu PKP w Grudziądzu będzie działał tylko do soboty. Później zostanie zlikwidowany Piotr Bilski
Biedronka na dworcu PKP w Grudziądzu zostanie zamknięta już w sobotę, 22 czerwca, o g. 22. I zlikwidowana. Z powodu remontu, który na razie nie wiadomo kiedy się rozpocznie. Bo pojawiły się komplikacje, co potwierdzają zarówno przedstawiciele PKP, jak i firmy Budimex, która prace ma przeprowadzić.

Spis treści

Market "Biedronka" na dworcu PKP zostanie zamknięty 22 czerwca 2024

Niemiła niespodzianka spotkała mieszkańców osiedla w pobliżu dworca kolejowego w Grudziądzu. Przed kilkoma dniami na jej drzwiach wywieszono kartkę, na której przeczytali, że market będzie czynny tylko do g. 22 w sobotę, 22 czerwca. Później dworcowa "Biedronka" zostanie zlikwidowana.

Niby nic wielkiego, to przecież to tylko jedna z kilkunastu "Biedronek", które istnieją w Grudziądzu, a jednak... ta jest wyjątkowa.

Bo ta "Biedronka" z racji tego, że mieści się na dworcu kolejowym była czynna przez siedem dni w tygodniu, także w niedziele, które nie są handlowe. Korzystali z tego nie tylko mieszkańcy osiedla, ale całego miasta, którzy przyjeżdżali tutaj na "awaryjne" niedzielne zakupy.

O zamknięciu marketu działającego na dworcu kolejowym w Grudziądzu wcale nie zdecydowała ekonomia.

Dlaczego zamknięta zostanie "Biedronka" na dworcu PKP w Grudziądzu?

Przede wszystkim dlatego, że dworzec PKP w Grudziądzu będzie modernizowany. A po przeprowadzeniu tych prac market spożywczy ma z niego zniknąć.

Problem w tym, że remont dworca, choć powinien już trwać, to jeszcze się nie zaczął. Opóźnienie już sięga kilku miesięcy. Co więcej - nie wiadomo kiedy prace się rozpoczną.

Kiedy ruszy remont dworca PKP w Grudziądzu. Oto jest pytanie!

Przypomnijmy: latem ubiegłego roku PKP podpisały umowę z firmą Budimex na remont dworca kolejowego w Grudziądzu. To umowa opiewająca na blisko 60 mln zł! Inwestycja ma być prowadzona w formule "Projektuj i buduj", a to oznacza, że firma musi przygotowania rozpocząć od wykonania projektu budowalnego.

I Budimex takie przygotowania rozpoczął. Jak we wrześniu 2023 roku, informował nas rzecznik Budimexu, etap projektowy miał trwać do końca kwietnia 2024 roku, a zaraz po nim planowano rozpoczęcie prac budowlanych.

Mamy już czerwiec 2024, a nie tylko prac remontowych, ale także żadnych przygotowań do nich na dworcu PKP w Grudziądzu nie widać. Dlaczego?

- Prace trwają, ale jeszcze w wymiarze projektowania i planowania prac. W wyniku dotychczasowych badań stwierdzono słabość pewnych elementów konstrukcyjnych, co jednak wymaga jeszcze weryfikacji i potwierdzenia na drodze dodatkowych ekspertyz, stąd również konieczność kontynuacji prac projektowych. Jesteśmy w stałym kontakcie z inwestorem PKP SA. Prace budowlane nie są w żaden sposób zagrożone. Rozpoczną się niezwłocznie po pracach projektowych - na pytania "Gazety Pomorskiej" odpowiada Michał Wrzosek, rzecznik „Budimexu”.

Planowana modernizacja dworca kolejowego w Grudziądzu to duża inwestycja, więc sprawą jej opóźnienia interesują się też media branżowe.

Portal www.transport-publiczny.pl cytuje Bartłomieja Sarnę z biura prasowego PKP SA, który wyjaśnia: - W  lutym tego roku wykonawca poinformował nas o przeprowadzonej przez jego zespół projektowy ekspertyzie, która wskazuje na to, że budynek, z uwagi na jego stan techniczny, wymaga wymiany większości elementów konstrukcyjnych.

Spółka PKP zleciła niezależną ekspertyzę, która ma zweryfikować, opinie specjalistów Budimexu.

Ani Budimex, ani PKP nie informują do kiedy ekspertyza ma powstać. A to od jej treści zależeć będzie:

 • jak długo jeszcze potrwają prace projektowe,

 • jaki będzie zakres prac koniecznych do przeprowadzenia

 • i w końcu: kiedy modernizacja dworca kolejowego w Grudziądzu rzeczywiście się rozpocznie.

Trwa głosowanie...

Czy "Biedronka" na dworcu PKP w Grudziądzu powinna pozostać?

Remont dworca PKP w Grudziądzu ma długą historię

O tym, że dworzec kolejowy jest fatalną wizytówką Grudziądza mówi się od lat. Planów i obietnic dotyczących remontu dworca PKP w Grudziądzu było wiele. O modernizację apelowali mieszkańcy, a ich śladem także politycy różnych opcji. Pisaliśmy: 600 osób podpisało petycję w sprawie remontu dworca PKP w Grudziądzu

I różne były też pomysły na to, co z dworcem PKP w Grudziądzu zrobić. Do zburzenia włącznie. Ale na to nie zgodził się konserwator zabytków, który uznał, że dworzec PKP w Grudziądzu jest cennym przykładem powojennego modernizmu i został wpisany do rejestru zabytków.

Dworzec PKP Grudziądz został wybudowany w latach 1963-1965 wg projektu Zbigniewa Czekanowskiego i jest cennym przykładem powojennego modernizmu. Oddany do użytku z okazji 900-lecia Grudziądza, w roku 2021 został wpisany do rejestru zabytków.

PKP nie potrzebuje tak dużego obiektu, ale miasto Grudziądz zadeklarowało, że zagospodaruje część pomieszczeń dworca kolejowego w Grudziądzu. W planach jest urządzenie w budynku wystawy nawiązującej do grudziądzkich tradycji lotniczych. Pod sufitem mają zostać zawieszone szybowce.

Modernizacja dworca PKP w Grudziądzu przewiduje wiele prac

Zgodnie z dotychczasową umową Budimex ma na terenie dworca PKP w Grudziądzu wykonać:

 • wymianę fasady zewnętrznej z konstrukcją oraz stolarką,

 • docieplenie budynku od zewnątrz

 • naprawę dachu i zamontowanie na nim paneli fotowoltaicznych.

Przebudowane, ale z zachowaniem, a jeśli trzeba także odtworzeniem elementów historycznych, zostaną także wnętrza dworca m.in.:

 • płyty pilśniowe, z których wykonany został sufit podwieszany, zastąpione zostaną płytami laminowanymi HPL.

 • renowację przejdą elementy metaloplastyki i kamienne okładziny.

 • Odnowiony dworzec ma mieć windę i pochylnie, co ma rozwiązać problem z dostępnością obiektu dla osób niepełnosprawnych

 • Na poziomie podziemnym mają powstać garaże dla pasażerów i lokale handlowe.

 • Na parterze, oprócz poczekalni, kas, lokali handlowych, mają być m.in. ogólnodostępne toalety.

Kiedyś dworzec PKP w Grudziądzu tętnił życiem. Zobacz galerię archiwalnych zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska