Firma wykona inwestycję w formule "Projektuj i buduj", co oznacza że będzie musiała wykonać projekt budowalny wraz z całą dokumentacją i pozwoleniami, a następnie zająć się realizacją przebudowy. W ramach zamówienia przewiduje się przebudowę z częściową zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku o dwóch kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej.
Zakres pracy, jakie wykona firma to m.in. wymiana fasady zewnętrznej z konstrukcją oraz stolarką, docieplenie budynku od zewnątrz oraz naprawa dachu, na którym zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne.
Utrudnienia dla pasażerów pojawią się wiosną 2024 roku. Powstanie dworzec tymczasowy
Jak informuje Diana Zyglewska, specjalista ds. Public Relations firmy Budimex przejęcie placu budowy - zgodnie z harmonogramem - nastąpi po etapie projektowym szacowanym pod koniec kwietnia 2024 r. - Mniej więcej w tym terminie nastąpi również zmiana organizacji ruchu związana z uruchomieniem dworca tymczasowego. Tunel zostanie zamknięty w obrysie budynku, a przejścia na perony odbywać się będzie przez tymczasowe przejście przez tory - wyjaśnia Diana Zyglewska.
Zmodernizowany budynek zyska windę oraz pochylnie, a do dyspozycji pasażerów (na poziomie -1) zostaną oddane garaże oraz lokale usługowe. Na parterze znajdować się będą m.in.: hol, poczekalnia, kasy, ogólnodostępne toalety, posterunek SOK oraz lokale handlowe.
Dworzec PKP Grudziądz został wybudowany w latach 1963-1965 wg projektu Zbigniewa Czekanowskiego i jest cennym przykładem powojennego modernizmu. Oddany do użytku z okazji 900-lecia Grudziądza, w roku 2021 został wpisany do rejestru zabytków. W związku z tym, na prowadzenie robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, prac konserwatorskich oraz innych działań wewnątrz i na zewnątrz budynku wykonawca każdorazowo musi uzyskać pozwolenie konserwatora zabytków.
Budimex z Warszawy w Kujawsko - Pomorskiem. Wybudował m.in. dworzec we Włocławku i prace trwają w Toruniu
Oferta Budimexu z Warszawy była jedyną jaka wpłynęła do przetargu. Polskie Koleje Państwowe S.A na ten cel zarezerwowały kwotę 64,9 mln zł, a Budimex zaoferował wykonanie tego przedsięwzięcia za 59,9 mln zł. - Usługi związane z obszarem budownictwa kolejowego mają dla nas ogromne znaczenie. W ostatnim czasie do użytku pasażerów oddaliśmy zmodernizowany zabytkowy Dworzec PKP w Białymstoku oraz we Włocławku. Zaawansowane prace trwają w Toruniu oraz – jednej z największych w Polsce inwestycji tego typu – Stacji Warszawa Zachodnia – podkreśla Jakub Nagraba, dyrektor budownictwa ogólnego, Budimex.
Wraz z realizacją tej inwestycji z dworca zniknie market Biedronka, jedyny który jest czynny w Grudziądzu we wszystkie niedziele.
Nowy dworzec ma powstać w Grudziądzu. Tak obiekt wygląda obe...
