Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanieś do biblioteki list babci, a ktoś zrobi z niego pasjonującą historię

Maciej Ciemny, [email protected]
Pomysłodawcy "Letteratury” - Kinga Willim, grono literackie Zielony Kot i Michał Brdak, bibliotekarz
Pomysłodawcy "Letteratury” - Kinga Willim, grono literackie Zielony Kot i Michał Brdak, bibliotekarz Maciej Ciemny
To zabawa dla miłośników dobrej literatury, czyli przede wszystkim poruszającej opowieści o losach ludzi na przestrzeni lat.

Kinga Willim, z grona literackiego Zielony Kot i Michał Brdak, bibliotekarz w miejskiej książnicy są pomysłodawcami akcji "Letteratura", która oficjalnie zacznie się 6 marca (za tydzień) o godz. 18 w świeckiej bibliotece i zostania połączona ze spotkaniem autorskim z Anną Mokwą, lokalną poetką.

"Letteratura" ma polegać na pisaniu opowiadań na podstawie listów, które do biblioteki przyniosą jej czytelnicy. - Jest ktoś chętny, kto z takiego listu, niejako wyrwanego z kontekstu, chce stworzyć piękną historię - przychodzi, dostaje kopię i pisze, co mu się z tym kojarzy - mówi Kinga Willim i dodaje: - Rezultaty tych zmagań zostaną opublikowane i wydane w trakcie Jesieni Poetyckiej 2015.

Przekazane przez chętnych listy, kartki pocztowe, zapiski na serwetkach, pamiętniki oraz inne inspirujące pamiątki można przynosić do 30 kwietnia.

- Istnieje możliwość zeskanowania zbiorów na miejscu. W ten sposób jeszcze tego samego dnia wrócą do właściciela - zapewnia Michał Brdak. - Zdajemy sobie sprawę jak ważna może to być pamiątka - dodaje Willim.

Organizatorom najbardziej zależy na jak najstarszych listach na kanwie których można by utkać pasjonujące historie podszyte fikcją, ale z ziarnem prawdy.

Czym żyją świecianie

- Zdajemy sobie sprawę, że to takie nasze marzenie, ale byłoby wspaniale coś takiego otrzymać, a jeszcze lepiej przeczytać wartościowy tekst powstały na bazie takiego znaleziska - mówi Brdak.

- Są publikacje na temat miejsc i zabytków w Świeciu, a nie ma nic o ludziach, którzy tworzyli historię tego miasta - uważa Willim. - W ten sposób, chociaż w pewnym stopniu, zapełnimy tę lukę.

Zdaniem organizatorów akcja ma przede wszystkim zintegrować mieszkańców, którzy może nie będą mieli okazji poznać się osobiście, ale przez przyniesione do biblioteki pamiątki zaznajomią się ze swoim losami. Drugim celem "Letterratury" jest też przypomnienie o zapomnianej sztuce pisania listów. - Dziś się tego już nie robi, nawet o osobistego maila trudno się od znajomych doprosić - mówi Willim. - A epistolografia ( sztuka pisania listów) to początek wielkiej literatury. Wyjątkowo łączy biernych i czynnych miłośników literatury - mówi Brdak. - Warto tę sztukę przypominać.

Teksty napisane pod wpływem elementu zbioru listów (dane osobowe dostarczających pamiątki zostaną utajnione w razie życzenia) można przynosić do biblioteki do 15 czerwca. Do publikacji zostaną dopuszczeni autorzy, których wyłoni specjalnie powołana komisja oceniająca utwory. Zakończenie projektu nastąpi podczas Jesieni Poetyckiej 2015. Publiczności zostaną zaprezentowane teksty inspirowane przez przyniesione pamiątki, a autorom zostanie wręczona pamiątkowa publikacja

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska