https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zanim będzie rondo kopią na cmentarzu. Archeolodzy wydobyli już z ziemi 68 szczątków ludzkich

(ms)
Wykop na  starym cmentarzu ogrodzono. Archeolodzy wrócą tu, gdy będzie zgoda ministerstwa na kolejne prace.
Wykop na starym cmentarzu ogrodzono. Archeolodzy wrócą tu, gdy będzie zgoda ministerstwa na kolejne prace. Maja Stankiewicz
Są nadzieje, że jeszcze tej jesieni rozpocznie się budowa ronda przy poczcie w Kcyni, bo to miejsce bardzo niebezpieczne. Tu krzyżują się dwie drogi wojewódzkie oraz powiatowa i gminna.

Opracowaniem dokumentacji technicznej zajęła się gmina i powiat. To wkład lokalnych samorządów w to zadanie, którego inwestorem ma być urząd marszałkowski. Problemów jednak nie brakuje. Największym jest bliskość starego cmentarza w Kcyni, który w 1993 r. wpisany został w rejestr zabytków.

Taki status nekropolii bardzo komplikuje inwestycję. - Nie sądziliśmy nawet, że tyle będzie problemów - przyznaje burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling, ale poradzimy sobie - zapewnia "Pomorską".

Bo chcąc zbudować rondo przy poczcie drogowcy wejść muszą na teren nekropolii. To wymaga wykreślenia części cmentarza parafialnego z rejestru zabytków.

Wiosną ruszyły na cmentarzu prace archeologiczne finansowane przez gminę. Zlecono je ekipie Roberta Grochowskiego. Konieczne były też ekshumacje, które nadzorował antropolog Tomasz Koczorski.

Przeczytaj także: Co archeolodzy odkryli w Bydgoszczy w 2012 roku? [zobacz zdjęcia]
Na cmentarzu tym pochówki trwały od XVII wieku. Zajmowana teraz na rondo działka o powierzchni 194 metry kw., to prawdopodobnie jedna z najstarszych części cmentarza. Nagrobki dawno zniszczył czas.

- Z ziemi wydobyto 68 szczątków ludzkich, które - zgodnie z wymogami obrządku rzymsko-katolickiego - pogrzebane zostały w mogile w innej części cmentarza. W przyszłości w miejscu tym stanie pamiątkowa tablica -powiedział nam wczoraj burmistrz Hemmerling.

Archeologów na cmentarzu nie zastaliśmy, ale - słyszymy - wciąż są w pogotowiu. Gmina czeka teraz na zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wycinki trzech kasztanów na cmentarzu. To także jest konieczne, by rozpocząć budowę ronda. Nie można wykluczyć, że podczas tych prac archeolodzy znajdą jeszcze w ziemi kości.

Władze Kcyni liczą, że zgoda będzie szybko i prace uda się zakończyć w tym miesiącu.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jakub R
W dniu 06.06.2014 o 10:38, night napisał:

Jak zwykle kosztem zabytków. Po to cmentarz jest w rejestrze, by go nie ruszać i szanować historię miasta i jego przeszłych mieszkańców. "Taki status nekropolii bardzo komplikuje inwestycję" - odwrotnie burmistrzu, to inwestycja komplikuje losy nekropolii, jednego z najstarszych zabytków w mieście. Nawet jeśli chodzi tylko o kawałek cmentarza. 

Sorry, to Wasza miejscowa sprawa, ale czy pani/pan przypadkiem nie przesadza ?

n
night

Jak zwykle kosztem zabytków. Po to cmentarz jest w rejestrze, by go nie ruszać i szanować historię miasta i jego przeszłych mieszkańców. 

"Taki status nekropolii bardzo komplikuje inwestycję" - odwrotnie burmistrzu, to inwestycja komplikuje losy nekropolii, jednego z najstarszych zabytków w mieście. Nawet jeśli chodzi tylko o kawałek cmentarza. 

 

 

J
Jola

Dodam, że sytuacja miała miejsce ok 15 lat temu, gdy osiedle było w trakcie budowy. Pierwsi mieszkańcy z pewnością pamiętają zdarzenie..

J
Jola

W Chełmnie (kuj-pom) miała miejsce taka oto sytuacja: rozkopano ziemię przy ulicy Dworcowej (gdzie oficjalnie nie było cmentarza), którą następnie wywieziono na skarpę przy os. Raszei. Jak się potem okazało w ziemi były ludzkie szczątki....Dzieciaki biegały po osiedlu i bawiły się wykopanymi 'znaleziskami'....

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska