Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaopiekujcie się pałacami na wsiach powiatu świeckiego!

Agnieszka Romanowicz
Dwór w Kawęcinie z 1889 r. Można sobie wyobrazić, jak pięknie mógłby wyglądać
Dwór w Kawęcinie z 1889 r. Można sobie wyobrazić, jak pięknie mógłby wyglądać Agnieszka Romanowicz
Czy społeczny opiekun zabytków pomoże w ocaleniu cennych dworków rozsianych po wsiach powiatu świeckiego?

Społeczny opiekun zabytków nie ma zarabiać. To pasjonat, który strzeże, żeby lokalne zabytki nie były rujnowane i podpowiada konserwatorowi, jakimi obiektami powinien się zainteresować.

Regiopedia.pl - wszystko o regionie

Szukają, bo im zależy

Społecznego opiekuna zabytków poszukuje aktualnie Starostwo Powiatowe w Świeciu.
Zbigniew Semrau, kierownik wydziału spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego: - Niejako wychodzimy przed szereg, bo właściwie, osoba zainteresowana tą funkcją powinna sama zgłosić się w tej sprawie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Jednak zależy nam na tym, żeby zabytki z powiatu świeckiego miały swojego opiekuna, dlatego pobudzamy w mieszkańcach inicjatywę w tym kierunku. O współpracę poprosiliśmy nasze gminy. Może w terenie znajdzie się ktoś z pasją?

Niestety, na razie odpowiedzi nie są optymistyczne. - Nie ma chętnych - ubolewa Semrau. W imieniu starosty, deklaruje on pomoc osobie, która chciałaby działać dla dobra świeckiej historii. - Będziemy wspierać inicjatywy podejmowane przez społecznego opiekuna zabytków. Jeżeli będzie taka potrzeba, pomożemy w dotarciu w niektóre miejsca.
Oferta może się przydać, bo zainteresowanie funkcją opiekuna zabytków wykazuje pan Ryszard, emeryt ze Świecia.

Wiadomości ze Świecia

Zniszczone przez PGR

Jego uwagę skupiają zwłaszcza pałace na wsiach, zrujnowane przez PRL: - Nie mogę na nie patrzeć, serce mi pęka. Przecież to jedyne, niesakralne zabytki na wsiach. Marzę o tym, żeby odzyskały dawną świetność.

Iwona Brzozowska, szefowa bydgoskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków: - Najtrudniejszą sprawą są roszczenia spadkobiercze przedwojennych właścicieli, których nie sposób rozwiązać bo brakuje regulacji prawnych. Zabytki takie są administrowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych, która dzierżawi je z ziemią, ale dzierżawcy dbają tylko o ziemię.

I tak opuszczone gmachy popadają w ruinę.- Lepiej, gdy są w posiadaniu gmin, które udostępniają je mieszkańcom. Nawet, jeśli chodzi o kilka niezamożnych rodzin, często skłóconych, nie zainteresowanych tworzeniem wspólnot mieszkaniowych. Zawsze jednak ogrzewają pomieszczenia, pilnują, żeby dach nie przeciekał... - zauważa Brzozowska.

Mimo trudności w renowacji pałaców na wsiach, zachęca ona do sprzyjającej temu inicjatywy: - Zdarza się, że gmina znajduje mieszkańcom dworów inne lokale, sprzedaje zabytek i odzyskuje on dawny blask.

Społeczny opiekun zabytków może mieć w tym udział. Zanim obejmie on tę funkcję, musi odbyć rozmowę z Samborem Gawińskim, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Toruniu.

Wiadomości ze Świecia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska