„Prosimy o symboliczne zapalenie zniczy w dniu 2 września 2020 roku pod Dębami Pamięci, a także w miejscach pamięci Zbrodni Katyńskiej” – napisali w apelu przedstawicieli Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Szubinie prosząc o uczczenie pomordowanych. Apel ten trafił m.in. do Komendy Powiatowej Policji w Nakle i KWP w Bydgoszczy, a także do szkół i mediów.
„Pomorską” o inicjatywie powiadomił we wtorek 1 września Piotr Fiałkowski, emerytowany policjant z Szubina, znany kolekcjoner symboli narodowych. Przypomniał, że Dęby Pamięci dedykowane policjantom rosną nie tylko na Ziemi Szubińskiej (Szubin, Rynarzewo), także w Bydgoszczy, Białych Błotach, Łochowie Najwięcej jest ich jednak w Tucholi i okolicach.
„13 kwietnia 2020 r. obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Obchody te przypadały w 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Z uwagi na panującą pandemię, nie było nam dane w sposób godny uczcić tę rocznicę. W 1940 r. Sowieci wymordowali ponad 21 tys. żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, służby więziennej i innych funkcjonariuszy państwowych. Wśród nich było ponad 6,5 tys. policjantów Policji Państwowej zamordowanych głównie w Twerze. (…) Mając na uwadze te dwie doniosłe rocznice oraz 30 rocznicę powołania Policji w 1990 r., My - Emeryci i Renciści Policyjni - Członkowie Koła w Szubinie apelujemy o godne uczczenie tych trzech wielkich rocznic” – czytamy w apelu.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo;nf[/a]
Pierwszego września znicze zapalone został przy dworze w Suchoręczu (gmina Kcynia), gdzie jest pamiątkowy głaz upamiętniający 100-lecie Policji. W środę 2 września o godz. 11 uroczystość na pl. Wolności w Szubinie. Posadzono tu m.in. dąb przywołujący pamięć Józefa Młodowicza, przedwojennego komendanta Policji Państwowej w Szubinie. Zginął on w Twerze w 1940 r.
Jest też Dąb Katyński w Rynarzewie posadzony ku pamięci aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja. Znicze – zapowiadają inicjatorzy akcji – zapłoną 2 września także w innych zakątkach regionu m.in. w Bydgoszczy przy tablicy poświęconej ofiarom Katynia znajdującej się na skwerze ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego. Tu wśród wielu innych znajdziemy nazwiska aspirantów Policji Państwowej Marcina Gertiga i Ignacego Kałki zamordowanych w Twerze przez NKWD w 1940 r.
