https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaparcia w podróży - jak sobie pomóc?

oprac. (maga)
Czynnikiem wpływającym na prawidłowe formowanie się stolca jest aktywność fizyczna - spacer lub bieganie
Czynnikiem wpływającym na prawidłowe formowanie się stolca jest aktywność fizyczna - spacer lub bieganie sxc.hu
Z powodu zaparć cierpi ok. 10-15% podróżujących. Dolegliwość ta może utrzymywać się wiele dni, nawet po powrocie do domu. Jakie są najczęstsze przyczyny występowania zaparć?

Co wywołuje zaparcia w podróży?

- zmiana rytmu dobowego
- niedostatek wypijanych płynów
- brak ruchu
- zmiana diety
- psychika, która utrudnia skorzystanie z publicznej lub innej niż własna toalety

- W przypadku dalekich podróży, zwłaszcza długich lotów samolotem, zaparcia są najczęściej skutkiem zmiany rytmu dobowego - wyjaśnia dr n.med. Grzegorz Górniewski z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. - Najczęściej zmiana ta jest lepiej tolerowana w przypadku podróży ze wschodu na zachód niż z zachodu na wschód i często nie wymaga interwencji medycznej, gdyż rytm wypróżnień samoistnie normalizuje się po 2-3 dniach. Zwykle jednak długiej podróży samolotem towarzyszy też odwodnienie oraz długotrwałe unieruchomienie - oba te czynniki sprzyjają zaparciom i wówczas wsparcie farmakologiczne może być potrzebne.

Problemy trawienne - jak sobie z nimi radzić? Sięgnij po zioła!

Dosyć często podróżom towarzyszy również niedostatek wypijanych płynów. - Niejednokrotnie obserwuje się niechęć do picia odpowiedniej ilości płynów w podróży w obawie przed koniecznością zbyt częstego oddawania moczu. Odpowiednia zawartość wody w stolcu jest jednak niezbędnym warunkiem jego prawidłowego uformowania oraz wypróżniania. Kto przyjmuje zbyt mało płynów może mieć niemal pewność, że wystąpią u niego zaparcia - tłumaczy dr Górniewski.

Czynnikiem wpływającym na prawidłowe formowanie się stolca jest aktywność fizyczna - spacer lub bieganie. W trakcie podróży trudno o ruch - zwykle musimy spędzić kilka godzin w samochodzie czy pociągu, prawie w całkowitym bezruchu, a to nie ułatwia jelitom pracy.

W czasie podróży najczęściej zmienia się dieta, co także może być przyczyną wystąpienia zaparć. Pojawienie się w jadłospisie nowych pokarmów, być może takich, na które jesteśmy uczuleni, lub po prostu do nich nieprzyzwyczajeni, również może powodować zaparcia. - Przewód pokarmowy może wówczas potrzebować kliku dni na dostrojenie się do nowej sytuacji - wyjaśnia nasz ekspert.

U wielu osób zaparcia w podróży są problemem o podłożu psychosomatycznym - odruch wypróżniania podlega bowiem rytmowi dobowemu i jeśli akurat nie ma w pobliżu toalety spełniającej standardy higieniczne, to może się zdarzyć, że gdy parę godzin później taką toaletę znajdziemy jelita odmówią współpracy. - Układ pokarmowy jest pod tym względem dość autonomiczny i zwykle trudno go zmusić do zmiany rytmu pracy - mówi dr Górniewski. - Nierzadko mamy zresztą do czynienia z pacjentami, których psychika bardzo utrudnia im skorzystanie z innej niż własna toalety. Osoby takie potrafią niekiedy przez tydzień, czasem dwa wstrzymywać stolec, byle tylko nie musieć skorzystać z innej toalety. Po takim czasie powrót do normalnego rytmu wypróżnień może być bardzo utrudniony.

Na ogół rytm wypróżnień zakłócony w wyniku podróży normalizuje się sam w ciągu kilku dni. Co w tym pomaga? Picie odpowiedniej ilości płynów -minimum to 1,5 litra dziennie. - Jednak, zwłaszcza w przypadku osób, które miewały już wcześniej tego typu problemy warto polecić zastosowanie leku o działaniu ułatwiającym wypróżnianie - jeśli zaburzenie ma charakter czynnościowy sytuacja powinna ulec szybkiej normalizacji po zastosowaniu takiego preparatu, zazwyczaj wystarczająco skuteczna jest pojedyncza dawka. Jeśli jednak mimo zastosowania powyższych zaleceń zaparcie nie ustępuje po kilku dniach, warto poszukać fachowej porady - przekonuje dr Górniewski.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 113

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
anka
Moja córka ma zawsze problem z zaprciami na wyjazdach. Pomocne sa wtedy bardzo czopki musujące dla dzieci - szybko mozna pozbyć się problemu. Są bezpieczne i naturalne. Nie uzależniają tylko pomagają regulować wypróżnianie
G
Gość

Goko, tego się używa, żeby było normalnie. Tego się używa do utrzymania właściwej pozycji przy wypróżnianiu - wtedy robi się normalnie. Nie rozumiem tego, dlaczego tak, ale skoro to działa, to po co mam kombinować? Wiem, ile metod sprawdzałem bez efektów. Tutaj zmiana była od razu...

G
Gość
5 sierpnia, 14:46, Gość:

Ludzie narzekają, a ja muszę wozić ze sobą Goko nawet na wakacje. Po prostu bez prawidłowej pozycji przy wypróżnianiu mam duży problem - ból, problem z wypróżnieniem, zaparcia utrzymujące się przez wiele dni. Kto tego nie miał, ten nie zrozumie. A też ja szukałem rozwiązania moich problemów przez prawie 6 miesięcy. Zaparcia w podróży? Masakra...

Też muszę tego używać, miałem to też na wakacjach, ale dzięki temu normalnie jem, normalnie się wypróżniam. Kto nie przechodził przez takie problemy, ten nawet nie pojmie, z czym to się wiąże. Mnie się odechciewało właściwie wszystkiego.

G
Gość
Ludzie narzekają, a ja muszę wozić ze sobą Goko nawet na wakacje. Po prostu bez prawidłowej pozycji przy wypróżnianiu mam duży problem - ból, problem z wypróżnieniem, zaparcia utrzymujące się przez wiele dni. Kto tego nie miał, ten nie zrozumie. A też ja szukałem rozwiązania moich problemów przez prawie 6 miesięcy. Zaparcia w podróży? Masakra...
M
Marietta
Ja mam jeden sposób, który stosuję od trzech lat i zawsze działa. Czopki i to takie co nawet panie w ciąży mogą stosować. Nazywają się eva/qu i serio, tak jak nie mam w zwyczaju nikomu niczego polecać, bo uważam, że to co jednemu może pomóc, drugiemu wcale nie musi, tak te czopki polecam wszystkim odkąd uratowały mi w 2016 roku wakacje w Grecji. Dodam, że jechaliśmy tam samochodem. Nie było łatwo, ale bez nich to nie wiem czy w ogóle bym na plaże wyszła.
J
Justyna
Na wyjazd to te czopki co mówi "renka" są najlepsze, nie trzeba ich trzymać w lodówce, jest to bardzo wygodne.
r
renka
ja już stosowałam chyba wszystkie możliwe specyfiki dostępne w aptece i przyznam że najlepsze okazały się dla mnie czopki, konkretnie czopki evaqu. zawsze działają po około 15 minutach od aplikacji, nie podrażniają jelit i nie trzeba po nich biegać co chwila do toalety
K
Krzycho

Nasiona lnu są dobre. Kupuję takie z "Plan by DOZ, len mielony. Świetnie reguluje układ pokarmowy. Spokojnie można dodawać do zup czy sosów. Jak organizm dobrze wyregulowany to w podróży sobie poradzi, a znam ten problem, bo u mie bywalo różnie, jak nie zaparcia to biegunki.

m
moj sposób na zaparcia
polecam nasiona konopne na zaparcia ....  Czy wiecie, że nasiona konopi wchodzą w skład mieszanek przeczyszczających stosowanych w tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM)? 
Konopie łagodzą skurcze okrężnicy i bóle brzucha  polecam nasiona konopne hembroker ze strony konopiafarmacja pl

 

l
luise

Co do debutiru to stosuję go kilka miesięcy, bo dobrze łagodzi bóle brzucha, skurcze i różne rewolucje jelitowe. I mogę całkiem normalnie funkcjonować. A jeśli chodzi o doraźne działania na zaparcia to czopki glicerynowe - znane chyba każdemu i skuteczne.

B
Benia

Ja zawsze zabieram ze sobą czopki evaqu. Mam je sprawdzone, wiem że zadziałają po ok 15 min od aplikacji, nie trzeba ich trzymać w lodówce, nie podrażniają , nie przeczyszczają. Same plusy :)

w
waga

Własnie dlatego, przy kłopotach z jelitami zabieram ze sobą debutir. Mam wrażliwe jelita i czasami potrafią się odezwać w najmniej odpowiednim momencie. Nie mam zamiaru cierpieć i dlatego dokładnie wiem, jakie działania mam zacząć, by wszystko dobrze się skończyło. 

M
Mikelo

Z prostych metod można polecić olejek rycynowy. Sprawdza się bardzo dobrze. Wystarczy użyć łyżkę i odczekać kilka godzin. W razie potrzeby można powtórzyć. Dostępny jest bez recepty praktycznie w każdej aptece na świecie.

d
derbyy

żeby wyregulować pracę żolądka zacząlem pić flostrum plus, problem z zaparciami minął, w ogóle czuję że jelita lepiej pracuja, rzadko się zdarzażeby mnie bolał brzuch

 

c
czapusia

Jeśli chodzi o zaparcia czy ogólnie o wszelkie problemy trawienne to dla mnie zdecydowanie najlepiej sprawdza się Intesta z maślanem sodu. Nie raz już mnie praktycznie uratowała dlatego teraz zawsze mam ją w torebce 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska