Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaparkujesz na "kopercie" przed marketem, zapłacisz słony mandat!

Marek Weckwerth, Fot. SXC [email protected] Tel. 052 326 31 84
Policja i straż miejska nie mogą interweniować na drogach wewnętrznych, a takie znajdują się zwykle przed wielkimi sklepami
Policja i straż miejska nie mogą interweniować na drogach wewnętrznych, a takie znajdują się zwykle przed wielkimi sklepami
Rząd chce skuteczniej egzekwować prawo drogowe przy hipermarketach. Dlatego przygotował projekt nowelizacji ustawy.

Projekt wyszedł z Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale jego szczegóły zna doskonale Jakub Dąbrowski z zespołu prasowego resortu infrastruktury: - Jeśli nieuprawniony pojazd parkuje przed hipermarketem na miejscu dla niepełnosprawnego, ochroniarz lub parkingowy może co najwyżej grzecznie zwrócić kierowcy uwagę i poprosić go, by odjechał - wyjaśnia Dąbrowski .

Dlatego, że teraz policja nic nie może

To dlatego, że policja i straż miejska nie mogą interweniować na drogach wewnętrznych, a takie znajdują się zwykle przed wielkimi sklepami. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kierowca spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, na przykład stłuczkę lub wypadek podczas wjeżdżania na "kopertę" dla niepełnosprawnego.

Trzeba przypomnieć, iż od roku, zgodnie z prawem, zaparkowanie auta na miejscu dla pojazdu osoby niepełnosprawnej na drodze publicznej, grozi 500-złotowy mandat. Obniżki tej kwoty nie można nawet negocjować, bo stawki za to wykroczenie nie zostały ujęte w tzw. widełki.

Podobnie rzecz się ma, jeśli kierowca zablokuje przejazd na drodze publicznej, chodnik lub ścieżkę dla rowerów. Wtedy także zostanie ukarany stosowanym mandatem.

Obecnie na drogach wewnętrznych w pobliżu bloków mieszkalnych służby porządkowe mogą ukarać jedynie tych właścicieli pojazdów, którzy blokują swymi autami drogi pożarowe lub spowodowali kolizję.

Tylko zamknięte drogi

Rządowy projekt zakłada rozszerzenie obowiązywania ustawy także na oznakowane ogólnodostępne drogi wewnętrzne. Nowelizacja nie będzie dotyczyła tylko zamkniętych dróg wewnętrznych, strzeżonych, na osiedlach mieszkaniowych.

W 2008 r. w Kujawsko - Pomorskiem usunięto z drogi na koszt właściciela 1353 pojazdów. W Pomorskiem usunięto tylko 571, zaś w Wielkopolskiem i Warmińsko - Mazurskiem kolejno 1830 i 1200. Projekt zakłada, że rada powiatu będzie ustalać corocznie w drodze uchwały wysokość opłat za holowanie i parkowanie pojazdów usuniętych z dróg. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie liczba odholowanych aut znacznie się zwiększy. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska