Zapraszamy na cykl filmów „Kujawsko-Pomorskie Trasy Rowerowe”

Akcja specjalna Rowerowe Kujawsko-Pomorskie

Wideo

W województwie kujawsko-pomorskim można znaleźć jedne z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Dziś pokażemy kolejny z dostępnych szlaków. Przygodę zaczynamy w grodzie Kopernika, by później, lewym brzegiem Wisły, udać się do Bydgoszczy.

Do Torunia można dotrzeć pociągiem, tak, jak bohater materiału filmowego umieszczonego powyżej, Filip Pietruszewski. W ten sposób zaoszczędzimy siły na trasę liczącą ponad 50 kilometrów. Wycieczkę rozpoczynamy na wale przeciwpowodziowym biegnącym równolegle do ulicy przy Grobli. Jest to niedaleko dworca Toruń Główny. Z grodu Kopernika podążamy niezwykle hojną w malownicze krajobrazy Puszczą Bydgoską. Jest to fragment Wiślanej Trasy Rowerowej, która w naszym województwie liczy aż 450 kilometrów. Ten odcinek jest wyjątkowo bogaty w różne atrakcje turystyczne. Pierwsza z atrakcji znajduje się bardzo niedaleko Torunia, w Małej Nieszawce. W małej podtoruńskiej miejscowości znajduje się dawny zbór memonicki z 1890 roku.

Nieco ponad dwa kilometry dalej będziemy mieć okazję zobaczyć kolejna miejsce z bogatą historią. W Wielkiej Nieszawce znajduje się Olenderski Park Etnograficzny. Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowano olenderską wieś, co stanowi nie lada gratkę nie tylko dla miłośników historii.

Dalsza część szlaku wiedzie przez Zieloną Strugę, największy ciek wodny Puszczy Bydgoskiej. Rzeczony strumień wodny stanowił kiedyś naturalną zachodnią granicę ziemi Krzyżaków na lewym brzegu Wisły. Następnie niewielki wycinek trasy prowadzi przez ruchliwą drogę S10. Ze względu na natężenie ruchu polecamy zachować szczególną ostrożność na tym odcinku.

Podziwiając niezwykłe widoki Puszczy Bydgoskiej dotrzemy do Solca Kujawskiego. To ważny turystyczny przystanek na naszej trasie. Jedną z miejscowych atrakcji jest Muzeum Solca. Salon wystawowy mieści się w budynku o nazwie Villa Anna - niemal stuletnim obiekcie w centrum miasta. W muzeum zgromadzono pamiątki związane z regionem. Jedna z wystaw przedstawia historię Solca Kujawskiego zaczynając od pierwszej informacji zachowanej na piśmie z 1263 roku.

W mieście z granicy Kujaw i Pomorza jest jeszcze jedno niezwykłe miejsce z wyraźnym rysem historycznym. Chodzi oczywiście o JuraPark. Ścieżka edukacyjna z dinozaurami i gigantycznymi owadami jest gwarancją niezwykłych przeżyć i dobrej zabawy przede wszystkim dla najmłodszych turystów.

Nasza dzisiejsza podróż powoli dobiega końca. Wybierając się w rowerowe wyprawy warto co jakiś czas sprawdzić stan naszego jednośladu, tak, jak to zrobił bohater dzisiejszego filmu, Filip Pietruszewski, w miejscowej firmie Aljot.

Z Solca Kujawskiego do Bydgoszczy pozostaje ok. 17-19 kilometrów jadąc zgodnie z przebiegiem Wiślanej Trasy Rowerowej. Jednak bardziej wytrawni rowerzyści mogą zdecydować się na podziwianie zachwycających widoków przyrody podążając dłuższą drogą. Do stolicy województwa kujawsko-pomorskiego można dojechać czarnym szlakiem spacerowym, który prowadzi przez Piecki, czyli nad brzegiem Jeziora Jezuickiego. Ta trasa, choć nadzwyczaj piękna, jest dłuższa o ok. 10 kilometrów. Województwo kujawsko-pomorskie obfituje w bogactwo szlaków rowerowych. W następnych częściach naszego cyklu zaprezentujemy kolejne interesujące trasy.

Sponsorem akcji są:

POLREGIO
PRESA
Prox
Muzeum Solca
Jura Park Solec
Muzeum Etnograficzne

MAPA TRASY

Dodaj ogłoszenie