- Chętnie wezmę udział w kolejnej edycji waszego forum, bo tematy poruszane podczas tego wydarzenia są bardzo interesujące - twierdzi Marek Sawicki, poseł, marszałek senior, były minister rolnictwa.
Tym razem temat głównej debaty brzmi: „Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić?”
Czesław Siekierski, minister rolnictwa, przyjął nasze zaproszenie do udziału w debacie.
Poza wspomnianym Markiem Sawickim, zaprosiliśmy także innych byłych szefów resortu rolnictwa, są to: Artur Balazs, Jan Krzysztof Ardanowski, Wojciech Mojzesowicz, Jacek Janiszewski, Robert Telus, oraz Marek Zagórski (były wiceminister rolnictwa oraz minister cyfryzacji, dziś to prezes KGS).
W dyskusji weźmie udział także przedstawiciel rolniczego samorządu, czyli Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Nowością będzie to, że w gronie zaproszonych znaleźli się również szefowie sejmowej oraz senackiej komisji rolnictwa, czyli poseł Mirosław Maliszewski oraz senator Ryszard Bober. Bo właśnie w tych komisjach zapadają bardzo ważne decyzje dotyczące przyszłości naszych gospodarstw.
Po tym panelu dyskusyjnym, odbędą się panele tematyczne. Będzie ich osiem.
Temat pierwszego z nich to: „Alternatywa na polu. Pozostać przy uprawie zbóż, czy lepiej postawić na groch, konopie, słoneczniki, a może soję? Klimat i polityka zmieniają strukturę upraw i opłacalność produkcji.”
Drugi dotyczyć będzie opłacalności w produkcji mleka, wołowiny i wieprzowiny.
Będzie i o Rolnictwie 4.0. Postaramy się wyjaśnić, kogo na to stać i co można zrobić, by sięgnąć po unijne dopłaty na zakup systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych, specjalistycznych robotów czy sensorów?
Kolejny panel dotyczyć będzie dbałości o glebę, racjonalnej pielęgnacji i odżywiania upraw.
A w związku z tym, że ASF i grypa ptaków nie odpuszczają, sprawdzimy co mogą zrobić rolnicy, by uchronić swoje stada przed chorobami wirusowymi.
Temat innego panelu: „Wchodzę w ekologię, ale na razie nic o niej nie wiem.” Jego uczestnicy postarają się wyjaśnić jak - krok po kroku – przejść z rolnictwa konwencjonalnego na ekologiczne.
Będzie też o zmianach w ekoschematach.
„Rolniku, nie daj się oszukać!” - to temat ostatniego panelu.
Panele odbędą się w dwóch turach.
