Cukrzyca jest dziś chorobą, która dotyka naprawdę mnóstwo osób. O jakiej skali problemu mówimy?
Doktor Jacek Walewski, diabetolog: Podchodząc do tematu globalnie, w 2010 roku liczba chorych na cukrzycę oscylowała w granicach 300 milionów. Przewiduje się, że ta liczba do 2035 roku w zasadzie się podwoi - będziemy mieć blisko 600 milionów chorych. W Polsce dotyczy to 3 milionów ludzi, z czego milion o tym nie wie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) cukrzycę traktuje bardzo poważnie - to pierwsza niezakaźna choroba, która otrzymała status epidemii.
Na ile jest cukrzyca jest groźna? Podobno atakuje podstępnie?
Doktor Jacek Walewski, diabetolog: Cukrzyca jest o tyle niebezpieczna, że sama w sobie nie daje objawów, ale prowadzi do powikłań, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia właściwie wszystkich narządów. Statystyki pokazują, że u 30 procent pacjentów z wieloletnią cukrzycą dochodzi do takich powikłań.
Czym różni się cukrzyca typu II od cukrzycy typu I i która dotyczy większej grupy pacjentów?
Doktor Jacek Walewski, diabetolog: Zdecydowanie cukrzyca typu drugiego - aż 90 procent. Ta druga - cukrzyca typu I uważana jest za młodzieńczą, choć występuje także u dorosłych. Przyczyny jej występowania nie są do końca znane, zwykle wiąże się ją z infekcjami wirusowymi. Powstaje w wyniku ataku układu odpornościowego na trzustkę, która odpowiada za obniżenie poziomu cukru. Cukrzyca typu II wiąże się w dużej mierze ze stylem życia - nieprawidłową masą ciała, bezruchem. Chorzy w 87 procentach mają nieprawidłową masę ciała. Otyłość, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowy cholesterol, zespół policystycznych jajników to czynniki zwiększające ryzyko.
Proszę powiedzieć, czy najlepszą profilaktyką cukrzycy jest regularny ruch i właściwa dieta? Jak możemy o siebie zadbać?
Doktor Jacek Walewski, diabetolog: Owszem. Często zapominamy szczególnie o wysiłku - ten powinien pojawiać się przynajmniej co 2 dzień, a u osób chorych nawet 5 razy w tygodniu po 30 minut. To ma być aktywność, którą lubimy, ale niech nas trochę zmęczy. Proponuję także raz na 3 lata sprawdzić na czczo cukier. Osoby z grupy ryzyka powinny robić to częściej, a nawet wykonać doustny test obciążenia glukozą.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
