Zmian w zasadach szacowania strat domagają się zarówno członkowie komisji, jak i rolnicy, którzy niejednokrotnie czują się pokrzywdzeni. Temat został podjęty na spotkaniu wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego z przedstawicielami wojewodów, ośrodków doradztwa rolniczego i izb rolniczych.
Rozmowy dotyczyły proponowanych zmian w wytycznych dla komisji powołanych przez wojewodę. Zmianie mają ulec ogólne zasady szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez:
- suszę,
- grad,
- deszcz nawalny,
- ujemne skutki przezimowania,
- przymrozki wiosenne,
- powódź,
- huragan
- odsunięcie się ziemi lub lawinę
Co może zmienić się w zasadach szacowania strat w rolnictwie w 2019 roku?
- Pierwszą z propozycji jest \wprowadzenia proporcjonalnego do procentowych strat liczenia kosztów nieponiesionych uwzględnianych przy szkodach co najmniej 70%.
- Przewiduje się całkowitą rezygnację z określania daty wystąpienia szkody w przedziale czasowym.
- Kolejny pomysł to uzależnienie udzielenia pomocy na odtworzenie środka trwałego w gospodarstwie rolnym od poniesienia szkód w produkcji rolnej przekraczających 30% średniej rocznej produkcji rolnej z 3 lat (lub średniej z 3 lat wybranych z 5 bez wielkości najwyższej i najniższej).
- Ostatnia z opublikowanych przez ministerstwo propozycji zakłada uszczegółowienie, że warunek ubezpieczenia dotyczy upraw rolnych bez użytków zielonych (łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych).
Podczas spotkania omawiano także zasady sporządzania protokołów z szacowania strat.
Co Waszym zdaniem należy zmienić w zasadach szacowania strat w rolnictwie?
__________________
Agro Pomorska odcinek 51, premiera 19.02.2019