Od 1 grudnia ubiegłego roku roku lekarz czy asystent medyczny wystawi nam tylko e-zwolnienie. Druki papierowe tym samym odeszły do lamusa.
Zasiłek chorobowy 2019
Pracownicy i przedsiębiorcy są przekonani, że otrzymawszy e-ZLA nie muszą robić nic więcej, by dostać zasiłek chorobowy. To błąd.
Zobacz także:E-zwolnienia lekarskie. Co zmieni się od 1 grudnia 2018 roku?
- Zwolnienie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego nie jest dla nas podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie zasiłku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zasiłek chorobowy ZUS - zmiany
Zatem aby otrzymać zasiłek chorobowy konieczne jest przesłanie czy złożenie wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe.
Zatem co zrobić, by otrzymać zasiłek chorobowy?
Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 (w przypadku pracownika) albo Z-3a (w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np. zleceniobiorców), które jest traktowane na równi z wnioskiem o zasiłek. Dotyczy to zarówno pierwszego zwolnienia lekarskiego e-ZLA, które otrzyma pracownik, jak i kolejnych zwolnień lekarskich za nieprzerwany okres niezdolności do pracy.
Czytaj więcej:E-zwolnienia od 1 grudnia 2018. Co się zmieni?
Zasiłek chorobowy 2019 - przepisy
W przypadku wystawienia kolejnego e-ZLA za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, zaświadczenie płatnika składek Z-3 pracodawca wypełnia w ograniczonym zakresie, tylko do pkt.1 włącznie oraz - jeśli jest taka potrzeba - pkt 5. W taki sposób pracodawca informuje w przypadku kontynuacji e-ZLA, że tytuł ubezpieczenia pracownika trwa nadal. Pracodawca może tez w tym celu skorzystać z zaświadczenia ZAS-12.
Zaświadczenie płatnika składek Z-3 albo Z-3a pracodawca wystawia i przekazuje do ZUS niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zaświadczenia lekarskiego e-ZLA na profilu na PUE ZUS (jeżeli pracodawca ma taki profil) lub otrzymania od pracownika wydruku e-ZLA lub zaświadczenia wystawionego w trybie alternatywnym (jeżeli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS).
- Jeśli lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie na formularzu wydrukowanym z systemu i jeszcze go nie zelektronizował, pracodawca powinien przekazać do ZUS także to zaświadczenie lekarskie - mówi Krystyna Michałek.
Koniec L4. Wchodzą e-zwolnienia
Jeżeli zwolnienie dotyczy opieki, niezbędny jest także wypełniony przez pracownika lub innego ubezpieczonego wniosek o zasiłek opiekuńczy na druku Z-15A lub Z-15B. Wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A (z tytułu opieki nad dzieckiem) lub Z- 15B (z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny innym niż dziecko) jest wymagany także wtedy, gdy lekarz albo asystent medyczny wystawił pracownikowi e-ZLA z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym niż dziecko członkiem rodziny i zostało ono udostępnione na PUE.
Wniosku o zasiłek opiekuńczy pracownik nie składa, gdy otrzymał kolejne e-ZLA za nieprzerwany okres z tytułu sprawowania opieki nad tym samym chorym dzieckiem lub tym samym chorym członkiem rodziny i okoliczności podane przez niego we wcześniejszym wniosku nie zmieniły się.
Jeśli natomiast niezdolność do pracy z powodu choroby przypada po ustaniu zatrudnienia, to konieczne jest jeszcze złożenie wniosku na druku ZAS-53. W przypadku otrzymania pierwszego e-ZLA, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, należy wraz z wnioskiem złożyć oświadczenie na druku Z-10. Można to zrobić w formie elektronicznej lub pisemnej. Wnioski muszą też składać prowadzący działalność oraz osoby współpracujące oraz duchowni i pracownicy podlegający polskim przepisom ubezpieczeniowym, ale pracujący dla zagranicznego pracodawcy z siedzibą poza krajem.