Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zasiłek chorobowy. W tych sytuacjach świadczenie może zostać odebrane!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Zasiłki chorobowe są wypłacane przez ZUS lub pracodawcę, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, a finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłki chorobowe są wypłacane przez ZUS lub pracodawcę, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, a finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Grzegorz Olkowski
Pracownik dostaje zasiłek tak długo, jak jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Maksymalnie mogą to być 182 dni, czyli sześć miesięcy. Zasiłki chorobowe są wypłacane przez ZUS lub pracodawcę.

Zasiłki chorobowe są wypłacane przez ZUS lub pracodawcę, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, a finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy przed zasiłkiem dostają wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę.

- Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz osobom odbywającym służbę zastępczą od 34. dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, a jeśli ukończyli 50 lat - od 15. dnia takiej niezdolności. Natomiast po ustaniu tytułu ubezpieczenia płatnikiem zasiłku jest ZUS - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa się po upływie określonego terminu. W przypadku pracowników jest to 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia, a u osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu - 90 dni. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Jednak są wyjątki, w których nie obowiązuje okres wyczekiwania. Bez okresu wyczekiwania zasiłek przysługuje:

  • absolwentom szkół lub uczelni, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym albo przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych (w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii od daty złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku farmacji od daty zaliczenia ostatniej praktyki przewidzianej w planie studiów),
  • jeżeli niezdolność do pracy powstała na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
  • funkcjonariuszom Służby Cywilnej.

Jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Pracownik dostaje zasiłek tak długo, jak jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Maksymalnie mogą to być 182 dni, czyli sześć miesięcy. Natomiast jeśli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany nie dłużej niż przez 270 dni, czyli dziewięć miesięcy.

Jeśli się okaże, że po tym czasie pracownik nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, wówczas może przejść na świadczenie rehabilitacyjne. Maksymalnie może na nim przebywać 12 miesięcy. Świadczenie wypłacane jest w wysokości 90 proc. wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni pobierania świadczenia oraz 75 proc. tej podstawy za pozostały okres.

Uwaga! W przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Kiedy ZUS może zabrać zasiłek chorobowy?

W przypadku stwierdzenia, że osoba kontrolowana wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres, na który kontrolowane zwolnienie lekarskie zostało wystawione. Natomiast gdy kontroli będzie poddana osoba przebywająca na świadczeniu rehabilitacyjnym, wówczas utrata prawa do świadczenia dotyczy całego kalendarzowego miesiąca, w którym stwierdzono zaistnienie tych okoliczności.

Uwaga! Stwierdzenie nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego od pracy może nastąpić po przeprowadzonej kontroli, ale również na podstawie uzyskanych informacji. Często pochodzą one z portali społecznościowych, np. zdjęcie na Facebooku czy Instagramie. W tej sytuacji posiadane informacje oraz fotografie mogą być dla ZUS podstawą do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska