Wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie automatycznie trafia do ZUS, na profil PUE ZUS pracodawcy i ubezpieczonego. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę.
Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz osoby duchowne wniosek o chorobowe składają do ZUS-u na druku Z-3b lub ZAS-53.
- Natomiast osoby, które są uprawnione do zasiłku po ustaniu zatrudnienia, składają wniosek na druku ZAS-53. Dodatkowo przy pierwszym e-ZLA, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, do wniosku muszą dołączyć oświadczenie na druku Z-1O - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Takie są wymagane dokumenty do wniosku o zasiłek
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników, zleceniobiorców, którym ZUS, a nie płatnik składek wypłaca zasiłek chorobowy. Oni sami wniosku o zasiłek nie składają. W ich imieniu robi to pracodawca czy zleceniodawca. Dotyczy to ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób.
Wymagane dokumenty to:
- w przypadku pracownika jest to druk Z-3,
- a w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np. zleceniobiorców – druk Z-3a.
W przypadku kolejnego e-ZLA za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, zaświadczenie płatnika składek na formularzu Z-3/Z-3a pracodawca bądź zleceniodawca wypełnia w ograniczonym zakresie. Może też w tym celu skorzystać z zaświadczenia ZAS-12.
Nie przegap
Po takim czasie przedawnia się roszczenie o zasiłek chorobowy
Wniosek o zasiłek chorobowy można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać go pocztą lub przesłać elektronicznie przez PUE ZUS.
Krystyna Michałek radzi, by nie zwlekać ze złożeniem wniosku o chorobowe. Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.