- Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedstawionej przez pana sytuacji ani matka dziecka ani ojciec nie są uprawnieni do zasiłku macierzyńskiego.
Świadczenie to przysługuje jedynie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko.
Oznacza to, że omawiane świadczenie przysługuje przede wszystkim kobiecie, gdy urodzi dziecko w okresie np. zatrudnienia na umowę o pracę, bowiem wówczas podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
Natomiast prawo do wspomnianego zasiłku przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka dopiero w przypadku rezygnacji przez ubezpieczoną - matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego po okresie co najmniej 14 tygodni.
Brak ubezpieczenia chorobowego w momencie urodzenia dziecka przez uczącą się i nie pracującą żonę pana pracownika skutkuje brakiem uprawnień do zasiłku macierzyńskiego zarówno ze strony matki dziecka, jak i ubezpieczonego ojca dziecka.
- Prowadzę firmę, w której zatrudniam pracownika. Jego żona tydzień temu urodziła bliźnięta. Czy w związku z urodzeniem dzieci pracownik lub jego niepracująca żona (pozostaje na utrzymaniu męża) otrzymają zasiłek macierzyński?**
