
Zasiłki macierzyńskie w Polsce i regionie. Gdzie najwyższe?
Przypominamy, że zasiłki macierzyńskie mogą pobierać także ojcowie, po wykorzystaniu przez matkę 14 tygodni macierzyńskiego, gdy zdecydują się sprawować opiekę nad dzieckiem. Tata z Wrocławia jest rekordzistą jeśli chodzi o wysokość otrzymanego zasiłku. Dostaje 21 108,21 zł co miesiąc.

Zasiłki macierzyńskie w Polsce i regionie. Gdzie najwyższe?
W przypadku kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą i podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie miesięcznego przychodu za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem. Składka ta jest dobrowolna. Im wyższa, tym wyższa podstawa do ustalenia zasiłku.
Jednak w tym przypadku przepisy zawierają limit. W 2019 roku maksymalna wysokość podstawy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi miesięcznie kwoty 11 912,5 zł (tj. 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).

Zasiłki macierzyńskie w Polsce i regionie. Gdzie najwyższe?
Ile wynosi zasiłek?
Zasada jest taka: za okres urlopu macierzyńskiego 20 tyg. (przy urodzeniu jednego dziecka) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (przy urodzeniu jednego dziecka) zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Za pozostałe 26 tyg. urlopu rodzicielskiego - 60 proc. podstawy wymiaru.
Jeśli mama już na samym początku zdecyduje się, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, to wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc.