Zasłużeni dawcy krwi z przywilejami? W teorii. W praktyce nie zawsze

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Zaktualizowano 
Przy okazji po raz kolejny zachęcamy Państwa, by oddawać krew. Wakacje to trudny czas dla banków krwi
Przy okazji po raz kolejny zachęcamy Państwa, by oddawać krew. Wakacje to trudny czas dla banków krwi Dariusz Bloch, zdjęcie ilustracyjne
Jedna z mieszkanek Bydgoszczy chciała pierwszy raz skorzystać z możliwości, jaką daje legitymacja zasłużonego dawcy krwi, czyli wejścia do lekarza poza kolejnością. Nie udało się - protestowali pacjenci, a lekarka stwierdziła, że „każdy tutaj czeka”.

„Moja mama jest zasłużonym honorowym dawcą krwi. Przez wiele lat, dopóki nie osiągnęła wieku uniemożliwiającego jej dalsze oddawanie krwi, robiła to przy każdej możliwej okazji, nie licząc na nic w zamian” - pisze do nas nasz stały Czytelników. Informuje, że jego mama dopiero niedawno dowiedziała się o przywilejach, jakie wynikają z posiadania legitymacji zasłużonego dawcy.

„W ostatnim czasie zlecono mamie komplet badań w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, w którym prawie na każdych drzwiach małym drukiem widnieje informacja o tym, że zasłużeni honorowi dawcy krwi przyjmowani są poza kolejnością. Gdy przy pierwszym gabinecie okazała współoczekującym pacjentom legitymację, wybuchł wielki raban, zaczęły się niekulturalne komentarze, głupie docinki: „ja też mam w domu dużo legitymacji”. Najsmutniejsze, że wszystkie te osoby czekały na kwalifikację do zabiegu operacyjnego, podczas którego potrzebna będzie krew od dawców”.

Na tym nie koniec. Jak informuje nasz Czytelnik, również ze strony jednej z lekarek na początku nie było zrozumienia. „Przy kolejnych drzwiach, mimo wiszącej tabliczki o pierwszeństwie przyjęcia, pani doktor powiedziała mamie, że każdy tutaj czeka. Oczywiście każdy czeka, ale jeśli przyznajemy zagwarantowane ustawowo jakieś przywileje, to powinny być respektowane. Po przyjęciu jednego pacjenta pani doktor zrehabilitowała się i sama wyszła po mamę”.

Czytelnik poprosił, by przyjrzeć się problemowi, bo obawia się, że w wielu placówkach medycznych uprawnienia dla honorowych dawców krwi są tak naprawdę martwe. „Może wystarczy uświadomić pacjentów oraz władze placówek medycznych. Myślę, że można niewielkim kosztem wprowadzić rozwiązania, które pozwolą zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz innym uprawnionym bez zbędnego stresu korzystać z zapracowanych ustawowych uprawnień” - pisze.

Sprawdzamy, jak to wygląda w CO. - Za zaistniałą sytuację, jaką odbieram jako nieporozumienie, mogę jedynie przeprosić i zapewnić, że personel zostanie uczulony na te kwestie - obiecuje dr inż. Piotr Muzyczuk, dyrektor ds. logistyki Centrum Onkologii. - Oczywiście zgodnie z ustawą należy respektować przywileje, jakie należą się wszystkim uprawnionym.

O honorowaniu praw zasłużonych dawców krwi zapewniają też inne bydgoskie placówki. - Informacje na ten temat znajdują się zarówno przy gabinetach, jak i na naszej stronie internetowej i mówimy nie tylko o zasłużonych dawcach krwi, ale o wszystkich grupach pacjentów uprawnionych do korzystania ze świadczeń poza kolejnością - mówi Marta Laska, rzeczniczka szpitala Jurasza. - Jeśli natomiast chodzi o samych pacjentów, możemy tylko apelować do nich, by respektowali przywileje osób do tego uprawnionych.

- Warto także wiedzieć, że jeśli chodzi o kolejki do specjalistów, do których często czeka się kilka miesięcy, osoby posiadające tego typu legitymację, muszą zostać przyjęte do lekarza w ciągu 7 dni - mówi natomiast Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala Biziela.

A jakie są Państwa doświadczenia w tym zakresie? Czekamy pod adresem joanna.pluta@pomorska.pl.

Zobacz również:

Chcesz mieć chłodniej w mieszkaniu, a nie masz klimatyzatora...

Flash INFO, odcinek 25 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 60

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-29T08:01:07 02:00, Tyson:

Za to co powiedziała ta doktor już na dywanik nie miała prawa tak powiedzieć mamy przywilej i basta a ciemnota niech się nie odzywa

2019-07-29T09:06:41 02:00, Gość:

Słusznie,nie po to ratuje się czyjeś życie. Oddałem 30 litrów,a taka babcia i dziadek będą sapać? To jest nasz przywilej. Prawdziwy i szczery

babcia i dziadek pierwsi by się wepchnęli bez kolejki jak by mieli prawo.Najbardziej roszczeniowa grupa społeczna w zakresie usług medycznych -starcy,

G
Gość
2019-07-29T11:54:00 02:00, Tix:

Jak nie dają ci wolnego to idź do pracy przewróć się przy zasłabnięciu i rozwal łeb wezwij pogotowie i zgłoś w Pipie że musiałeś pracować bo czarna listą i mają po dupce

2019-07-30T06:15:52 02:00, H:

Prawda

a ty po pracy.

G
Gość
2019-07-29T04:52:33 02:00, Gość:

Mam oddane 30 litrów Mieszkam w Jeleniej Górze i niestety nie mogę tutaj nigdzie tego zgłosić bo nie ma punktu PCK Jest tylko pań która dochodzi jak jej się chce do punktu bo jest osobą bez etatu w tej fundacji

2019-07-29T09:47:33 02:00, Gość:

Szybkie googlowanie pokazało mi, że Jelenia Góra podlega pod RCKiK w Wałbrzychu. Możliwe, że tam można wyrobić legitymację.

2019-07-29T14:52:25 02:00, Gość:

Na Podlasiu też mają za nic HDK. Pierwszy raz skorzystałem z tego przywileju zasłużonego dawcy w poradni w Bielsku Podlaskim. Pani w rejestracji poradni kardiologicznej zapisała mnie na echo serca w kolejkę styczeń 2020. Jak po raz kolejny poinformowałem ja, że jestem zasłużonym HDK, to powiedziała żebym wskazał osobę z listy do wykreślenie, a ona wtedy mnie wpisze i w ciągu 7 dni będę miał badanie. Szczyt chamstwa...

2019-07-30T07:18:38 02:00, Gość:

W Wysokiem Maz też nie honorują ze jest się HDK nawet do lekarza rodzinnego.Szkoda słów i nerwów.

wtedy składa się skargę do NFZ-tu. Pacjent nie musi wiedzieć skąd wezmą miejsce dla niego. Skarga i miejsce się znajdzie. Dajecie się robić w mola i później dziwicie się że tak was traktują.

G
Gość
2019-07-30T15:17:02 02:00, Icek:

Tak , tacy honorowi za przywileje

2019-07-30T18:20:15 02:00, Gość:

A kto Ci broni oddawać krew? Idź, zostań krwiodawcą i też będziesz miał przywileje,bezczelny!

przywileje są za bycie ZASŁUŻONYM a nie honorowym.Honory jesteś od pierwszego brania i honorowość nie daje żadnych uprawnień Dopiero tytuł zasłużonego daje uprawnienia. Już jasne?

G
Gość
2019-07-31T11:54:48 02:00, Gość:

Poza tym w przepisach jest aby do tygodnia przyjąć pacjenta itp. Muszą mieć z 1 czy 2 miejsce bo nie tylko są honorowi dawcy krwi, ale też repatranci wojenni, czy inne osoby.

zawsze mają tylko upychają znajomków. Ostatnio Pani na rehabilitacji mi powiedziała że no teraz pierwsze grupy maja bez terminu a"TO"to nie wie od kiedy jest. Ale sie wkurzyłam!Tym określeniem "TO" Wyplułam co myślę na ten temat,powiedziałam że dawcy przywileje maja od wielu lat a skoro nie wie to znaczy że ich nie respektuje.Tez nawiązałam do tych pierwszych grup inwalidzkich bo uważam ze leczyć się należy kiedy jeszcze jest co leczyć bo później to już strata pieniędzy.

z
zaba
2019-07-31T18:07:31 02:00, Luk:

Z kolei mój Lekarz rodzinny stwierdził że nie wie nic o lekach tańszych dla krwiodawców..

nie musi. Ma tylko zaznaczyć uprawnienie na recepcie. Zniżki masz w aptece a lekarz jak niedouczony to niech przynajmniej się tym nie chwali.

z
zaba
2019-08-01T17:47:13 02:00, Cinek:

Mogliby nam chociaż leki taniej liczyć i lepsze krótsze kolejki do specjalistów w razie potrzeby.

no przecież są niektóre leki ze zniżka albo całkiem darmowe i apteki respektują uprawnienia do zniżki jak masz dobrze opisaną receptę. I do specjalisty też się czeka krócej.Tylko trzeba mieć ZHD a nie samo HD bo wiem że niektórzy się pchają nie mając uprawnień.

z
zaba

ja mam pozytywne doświadczenia. Placówki w których byłam respektują moje uprawnienia. Czasami chętniej, czasami muszę się upomnieć ale nie mam większych problemów. I dotyczy to wizyt u specjalistów, badan i rehabilitacji.

J
Jo

W Rypinie to dopiero syf!

G
Gość
2019-07-31T11:50:23 02:00, Gość:

Wiele krwiodawców nie nosi ze sobą legitymację bo po co. Też nie informują nawet lekarzy rodzinnych, iż taką posiadają. Ja noszę w portfelu legitymację już niebieską dla ratowania życia i zdrowia narodu. Także można użyć jej w aptece, bo także tyczy się kolejek w aptece. Parę razy z tego skorzystałam. Kolejka jak stąd do Giewontu A musiałam plastry kupić. Wiele osób wtedy patrzyło spod byka. Ale szczerze w dupie to ich mam. Zależy się. Spełniłam obowiązek wobec narodu. Więc czemu z uprawnień mam nie korzystać z leków, braku kolejek itp? Wielu lekarzy mnie szanuję mój pogląd na to i się cieszę.

2019-08-01T22:04:39 02:00, Gość:

I bardzo dobrze.... Trzeba mieć w dupie jak nic. Każdemu jest głupio obnosić się z legitymacja, a pieprzyć niezadowolonych!!! 😀 😋

Super tak trzeba robić pozdrawiam 😍❤️

B
Bastek00
2019-07-31T18:45:01 02:00, Przemysław:

Wielokrotnie korzystam z tego przywileju, praktycznie za każdym razem mam przepychankę słowną z pacjentami. Szczerze: mam na nich wylane, odpowiadam że mają takie samo prawo oddać krew jak ja i uzyskać przywileje. Wchodzę do lekarza z głową uniesioną do góry. Pozdrawiam, oddałem 23 litry krwi

Szacun, ja w tym roku zamierzam dokończyć na pierwszą, dwa lata mi odpadły, ale teraz się zawziąłem. Pozdrawiam.

G
Gość
2019-07-31T11:50:23 02:00, Gość:

Wiele krwiodawców nie nosi ze sobą legitymację bo po co. Też nie informują nawet lekarzy rodzinnych, iż taką posiadają. Ja noszę w portfelu legitymację już niebieską dla ratowania życia i zdrowia narodu. Także można użyć jej w aptece, bo także tyczy się kolejek w aptece. Parę razy z tego skorzystałam. Kolejka jak stąd do Giewontu A musiałam plastry kupić. Wiele osób wtedy patrzyło spod byka. Ale szczerze w dupie to ich mam. Zależy się. Spełniłam obowiązek wobec narodu. Więc czemu z uprawnień mam nie korzystać z leków, braku kolejek itp? Wielu lekarzy mnie szanuję mój pogląd na to i się cieszę.

I bardzo dobrze.... Trzeba mieć w dupie jak nic. Każdemu jest głupio obnosić się z legitymacja, a pieprzyć niezadowolonych!!! 😀 😋

C
Cinek

Mogliby nam chociaż leki taniej liczyć i lepsze krótsze kolejki do specjalistów w razie potrzeby.

G
Gość

Mieszkam w Poznaniu i muszę powiedzieć że nie mam problemu z egzekwowaniem przywilejów.

G
Gość
2019-07-30T15:17:02 02:00, Icek:

Tak , tacy honorowi za przywileje

2019-07-31T11:45:15 02:00, Kaskaderka:

Jest to bardzo krzywdzące. Ja mam oddanych prawie 40 litrów mając 24 jest to możliwie z racji tego, iż oddaję głównie płytki krwi mam parę tonacji pełnej krwi i raz osocze chociaż to była wina zestawu do oddania płytek zgięta rurka była itp A byłam podłączona dlatego wzięli wtedy osocze. A one idą najczęściej do szpitali onkologicznych. Większości przypadków spotkałam się ze zrozumieniem i wsparciem. W szczególności jak sama musiałam być w szpitalu onkologicznym. Najgorzej krzyczą osoby starsze. Najczęściej moherowe berety. Wtedy też było można oddać było krew. Miało się więcej przywilejów i mniejszą ilość trzeba było zdać aby mieć legitymację. A jakie zniżki nawet i budowlane. Co mam komunikację miejską za darmo, w zależności w jakim mieście bo są inne przepisy. Często jeżdżę pociągami i nie ma chociaż minimalnej zniżki dla honorowych bo po co? W niektórych miastach trzeba było mieć udokumentowanych 30 litrów krwi. Więc często to jest absurd. Jeżeli ktoś nie może oddawać krwi. Nie winie tej osoby. Ale aby zniechęcać cóż. Jestem z Białegostoku. I wiecie co podlaskie jako województwo ma największy odsetek czynnych krwiodawców w Polsce. Jaka ostatnio była afera, że to Ronaldo wspiera białostockie krwiodactwo bo to taka polska B. Jakoś w Warszawie tego nie ma. Chociażby zobaczcie na wampiradę ile dni trwa u mnie w Białymstoku A w innych miastach. Pozdrawiam i więcej szacunku.

Szanuję dawcę. Ale przydałoby się popracować nad interpunkcją, bo post w połowie jest niezrozumiały.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3