Jeżeli w dokumencie tym zostaną stwierdzone wszystkie zawarte w nim dane, jest ono również wystarczającym dowodem potwierdzającym okresy składkowe i nieskładkowe. W takim przypadku, za okresy których dokument ten dotyczy, nie muszą być dołączane inne dokumenty, np. świadectwa pracy.
Aby omawiane zaświadczenie było wystarczającym dokumentem pozwalającym ZUS na ustalenie kapitału początkowego, powinno uwzględniać wszystkie informacje i dane wymagane przez ZUS.
* w pkt. 1 - powinno stwierdzać okres zatrudnienia. W przypadku, gdy w zaświadczeniu pracodawca potwierdza zatrudnienie przed 15 listopada 1991 roku, w punkcie tym należy dodatkowo stwierdzić czy było to zatrudnienie w pełnym, czy niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli w niepełnym, należy podać jego wymiar;
* w pkt. 2a - powinny być wykazane okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie Kodeksu pracy (lub innych przepisów) oraz przebyte po 14 listopada 1991 roku okresy pobierania zasiłków chorobowych, zasiłków opiekuńczych, świadczenia rehabilitacyjnego;
* w pkt. 2b - powinny być wykazane okresy udzielonych pracownikowi urlopów bezpłatnych, okresy przebywania pracownika na urlopie wychowawczym. Informacje te mogą być podane w treści zaświadczenia albo wykazane w załączniku do zaświadczenia. Załącznik ten stanowi wówczas integralną część zaświadczenia Rp-7 i powinien być podpisany przez te same osoby, które wystawiają i podpisują zaświadczenie.
W przypadku, gdy niektóre informacje wymienione w tym punktach zaświadczenia nie dotyczą danego pracownika należy wpisać: "nie dotyczy" lub "nie korzystał". Nie należy danej pozycji pozostawiać bez takiego stwierdzenia (informacji).
* w tabeli w pkt. 3 - w odpowiednich kolumnach należy wykazać kwoty wynagrodzenia i innych jego składników oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie Kodeksu pracy, świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłaconych m.in. za okresy choroby czy rehabilitacji. Informacja zamieszczona na odwrocie druku Rp-7 wskazuje sposób wykazania danych w tej właśnie tabeli.
* w pkt. 4 - umieszcza się informację o sposobie rozliczania się pracodawcy z ZUS do dnia 31 grudnia 1998 roku;
* w pkt. 5 - wymagane jest stwierdzenie, na podstawie jakich dokumentów zostało wystawione zaświadczenie. Mogą to być: akta osobowe pracownika, listy płac, karty wynagrodzeń, karty zasiłkowe.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu podpisuje kierownik komórki finansowej (albo upoważniony pracownik) oraz pracodawca (albo upoważniony przez pracodawcę pracownik).
W przypadku, gdy firma nie ma komórki finansowej i zaświadczenie podpisuje pracodawca lub upoważniony przez niego pracownik, wówczas okoliczność taką należy podać w pkt. 6 zaświadczenia (dodatkowe informacje, uwagi).
(bs)
