O sprawie poinformowała nas zdziwiona Czytelniczka, która poprosiła Wojewódzką Przychodnię Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy o wydanie zaświadczenia. - Chodziło o pismo potwierdzające, że byłam pacjentką tej przychodni - opowiada kobieta. - Ale okazało się, że muszę za nie zapłacić 40 zł. Nie rozumiem, dlaczego placówka żąda od pacjentów takich opłat.
Odpowiedź jest prosta - przychodnia, i to każda, ma do tego prawo. Zaświadczenie wydawane jest za darmo tylko wtedy, gdy pacjent potrzebuje go dalszego leczenia, orzecznictwa o niepełnosprawności czy uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego. W przypadku celów pozamedycznych, na przykład na potrzeby sądu czy do zniżek na przejazdy komunikacją miejską, za wystawienie zaświadczenia przychodnia może pobierać opłaty. Ale nie musi.
Czytaj też:
Czekasz na sanatorium ponad półtora roku? NFZ zweryfikuje skierowanieO wysokości takiej opłaty decyduje dyrektor placówki. - Nie ingerujemy w to - informuje Jan Raszeja, rzecznik prasowy regionalnego oddziału NFZ.
Dlaczego przychodnia zdrowia psychicznego żąda aż 40 zł? - To często pracochłonne zadanie - odpowiada pracownik placówki. - Nierzadko trzeba przejrzeć archiwum, ponieważ pacjent leczył się u nas 20 lat temu.
Ale dla innych przychodni, na przykład dermatologicznej, konieczność taka nie stanowi problemu. Placówka nie pobiera opłat za wydanie zaświadczeń. Nawet te, które dotyczą celów pozamedycznych.
Czytaj e-wydanie »