Zawisza Bydgoszcz z gradem medali w mistrzostwach Polski!

KF
Trener Mariusz Słowiński umiejętnie wprowadza młodych kajakarzy w miejsce tych kończących karierę Filip Kowalkowski
Dziewięć medali zdobyli kajakarze Zawiszy w mistrzostwach Polski seniorów. Na starcie z powodu anginy zabrakło Beaty Mikołajczyk z UKS Kopernik.

W kajakowej rodzinie Zawiszy dochodzi do pokoleniowej zmiany. Po raz ostatni w mistrzostwach Polski seniorów wystartowali wieloletni reprezentanci kraju: Mariusz Kujawski i Paweł Szandrach, być może również Piotr Siemionowski. Na zakończenie kariery ta trójka kajakarzy wraz Piotrem Mazurem w K-4 na 500 m zajęła 4. miejsce, zaś na 1000 m – 6.

Godnie ich zastąpili młodzi: Martin Brzeziński, Patryk Kulczyński, Dominik Ponichtera, Cezary Kolaszewski, którzy w tych samych konkurencjach wywalczyli srebrne medale. Mazur dołożył jeszcze brąz w K-1 200 m. W rywalizacji kajakarek udanie zaprezentowała się Emilia Cywińska. Okazała się najlepsza w K-1 500 m, na 1000 m zajęła 3. miejsce, w K-2 na 200 m z Dominiką Włodarczyk wywalczyła srebrny krążek, zaś w K-2 500 m brązowy. Piąty brązowy medal dla Zawiszy przypadł kanadyjkarzowi Aleksandrowi Kitewskiemu w C-1 500 m, zaś na dystansie dwukrotnie dłuższym uplasował się tuż za podium. Na 4. pozycji minął też metę Martin Brzeziński w K-1 500 m, kajakowa dwójka kobiet: Cywińska, Włodarczyk na 1000 m oraz kajakowa dwójka mężczyzn: Mazur, Kulczyński na 200 m.

- Brak kwalifikacji do Rio sprawił, że niektórzy kajakarze postanowili po mistrzostwach kraju zakończyć kariery - mówi Mariusz Słowiński, szkoleniowiec Zawiszy. - Taka decyzję przekazali mi Mariusz Kujawski i Paweł Szandrach, zastanawia się Piotr Siemionowski. Wcześniej odłożył wiosło do hangaru Rafał Maroń, być może wróci do wiosłowania Sebastian Szypuła. Godnie ich zastąpili młodzi kajakarze, którzy sięgnęli po dwa wicemistrzowskie tytuły w czwórkach. Udanie wypadły kajakarki, choć zabrakło kontuzjowanej Joanny Bruskiej oraz Aleksandry Górnej. W rywalizacji juniorek wyróżnia się Helena Wiśniewska. Mamy więc kolejną grupę kandydatów do igrzysk w Tokio - uważa trener.

W mistrzostwach z powodu anginy nie wystartowała Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik), trzykrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich. Z kolei jej klubowy kolega Dawid Putto plasował się w K-1 200 m i 500 m na 5. miejscach.

Mikołajczyk w środę zostanie oficjalnie powitana przez władze klubowe i miasta po powrocie z Rio de Janeiro, gdzie wywalczyła brązowy medal w dwójce. Spotkanie odbędzie się w Pałacu Młodzieży. Początek o godz. 15.