Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się "ptasia grypa"? Inspekcja weterynaryjna przygotowuje się na chorobę

AGW
Agata Wodzień
Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzono w Holandii i Wielkiej Brytanii. Wykrycie w ostatnich dniach tych przypadków powoduje zwiększony nadzór służb weterynaryjnych także w Polsce.

Przypadki zakażenia zwierząt wirusem grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzane są w południowo-wschodniej Azji od 2010 r. Zakażone w Niemczech indyki stanowią pierwszy przypadek wykryty w tym roku w Europie. Zakażenie wśród kur potwierdzono w Holandii. Do Głównego Lekarza Weterynarii w Polsce informacja wpłynę w tym tygodniu.

Grypa ptaków podtypu H5N8 pojawiła się w gospodarstwie, gdzie hodowane są kury nieśne w miejscowości Hekendorp, w prowincji Utrecht na terytorium Holandii. Także 17 listopada Komisja Europejska poinformowała o wykryciu wirusa w gospodarstwie, w którym utrzymywane były kaczki hodowlane, zlokalizowanym w hrabstwie North Yorkshire w Wielkiej Brytanii.

W obu przypadkach dokonano likwidacji drobiu w zakażonych fermach oraz ustanowiono obszary zapowietrzone (3 km) oraz zagrożone (10 km) od ognisk choroby.

"Wirus wysoce zjadliwej grypy podtypu H5N8 wykryty na terytorium Holandii, jak również prawdopodobnie wirus stwierdzony na terytorium Wielkiej Brytanii (badania są w toku) są tożsame z wirusem wykrytym w stadzie indyków w Niemczech na początku listopada br. Na obecnym etapie dochodzenia epizootiologicznego nie wyklucza się przeniesienia wirusa
przez ptaki wędrowne", głosi komunikat Głównego Lekarza Weterynarii.

Zagrożenie dla ludzi jest czy go nie ma

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opracowało analizę zakażonych przypadków. Nigdy do tej pory nie stwierdzono zakażenia ludzi tym wirusem, nawet w państwach, w których wirus występował u zwierząt. Główny Lekarz Weterynarii przywołując opinię ECDC, podaje, że "zagrożenie dla zdrowia publicznego związane z wystąpieniem wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 jest bardzo niskie, a ryzyko zakażenia odzwierzęcego w państwach Unii Europejskiej jest uznawane za ekstremalnie niskie".

Przekazuje również, że nie powinniśmy obawiać się zakażenia jedząc mięso i produkty drobiowe poddanych obróbce termicznej (np. jajka). W komunikacie jest to tłumaczone tym,, że wirus jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę.

Nie oznacza to, że w ogóle nie powinniśmy się przejmować "ptasią grypą". Osoba mająca bezpośredni kontakt z podejrzanym o zakażenie i zakażonym drobiem lub zwłokami takich ptaków, powinna stosować środki zapobiegawcze (np. stosować odzież ochronną) i informować służbę zdrowia, jeśli zaobserwuje u siebie jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia wskazujące na chorobę
grypopodobną.

Polskie przygotowania do "ptasiej grypy"

Przed "ptasią grypą" nie możemy się zabezpieczyć, ponieważ może być przenoszona przez ptaki wędrowne. Terenowe jednostki Inspekcji Weterynaryjnej otrzymały od Głównego Lekarza Weterynarii polecenie wzmocnienia nadzoru nad gospodarstwami, w których utrzymywany jest drób w kraju.

Mają także za zadanie w trybie pilnym przeprowadzić przegląd procedur i niezbędnego sprzętu "na wypadek konieczności podjęcia działań w przypadku ewentualnego pojawienia się choroby na terytorium Polski".

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska