Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zboża na wielu polach nie wyglądają dobrze. Co na to monitoring suszy?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Przemysław Frąckowiak z Popielewa (gm. Koronowo) już wie, że z powodu suszy i upałów zbierze znacznie mniejsze plony
Przemysław Frąckowiak z Popielewa (gm. Koronowo) już wie, że z powodu suszy i upałów zbierze znacznie mniejsze plony Lucyna Talaśka-Klich
Szósty raport przygotowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB potwierdził wystąpienie suszy w wielu kujawsko-pomorskich gminach, ale nie wszędzie tam, gdzie rolnicy wskazują na straty w uprawach z powodu niedoboru opadów i upałów.

- Plon jęczmienia wyniósł 1,5 tony z hektara - powiedział wczoraj Przemysław Frąckowiak z Popielewa (gm. Koronowo). - Ziarno jest drobne.

Deszczu było za mało

Stojąc przy polu obsianym żytem (hybrydą) kilka dni temu rolnik stwierdził: - To zboże powinno dać od pięciu do siedmiu ton z hektara, a tym razem to może być od półtora do dwóch ton. Więcej okaże się jak wjedziemy kombajnami.

Wielu rolników chciało jak najszybciej rozpocząć żniwo-wanie, bo zasuszone zboże zaczęło się osypywać. Wiele złego robił też silny, porywisty wiatr, który sprawiał, że osłabione zboże wylegało w niektórych miejscach.

Nie wszędzie jednak można było zbierać zboża, bo lokalnie padało. Pomimo przelotnego deszczu, a czasami nawet bardzo intensywnych opadów podczas burz, na wielu polach wciąż jest za sucho. Susza na Kujawach i Pomorzu utrzymuje się.

Instytut stwierdził, że jest susza

Z ostatniego raportu przygotowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach wynika, że od 11 maja do 10 lipca 2019 r., stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terenie Polski, we wszystkich monitorowanych uprawach, wśród: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszon-kę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu.

To Cię może też zainteresować

Zdaniem instytutu, największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw rzepaku i rzepiku: „Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,82 proc. gmin kraju).

W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost wystąpienia suszy w tych uprawach o 115 gmin. Odnotowano ją w 14 województwach na powierzchni 30,13 proc. gruntów ornych.”

Zasięg suszy w uprawach rzepaku i rzepiku w woj. kujawsko-pomorskim dotyczy 61 gmin (w poprzednim, piątym okresie raportowania było ich 49). Z kolei suszę w uprawach zbóż jarych stwierdzono ostatnio w 17 gminach na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Kukurydzy też brakuje wody

W przypadku zbóż ozimych, w wykazie wojewodztw, w których stwierdzono wystąpienie suszy w tej uprawie, nie znalazło się ani woj. kujawsko-pomorskie, ani pomorskie. Jest tam za to woj. wielkopolskie, w którym aż 212 (na 226 ogółem) jest zagrożonych suszą w tych zbożach.

IUNG podaje, że susza rolnicza została odnotowana także w uprawach kukurydzy na ziar-no. Odnotowano ją aż w 877 gminach Polski (35,41 proc. gmin kraju), w tym w 13 gminach woj. kujawsko-pomorskiego.

„W pierwszej dekadzie lipca opady były bardzo zróżnicowane - czytamy w raporcie. „W północnej części wynosiły od 15 do nawet ponad 50 mm. Natomiast w części środkowej od 5 do 15 mm a w południowych obszarach kraju nawet poniżej 5 mm”.

To Cię może też zainteresować

Instytut zwraca uwagę: „W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby gmin z suszą w ośmiu uprawach: rzepaku i rzepiku, warzyw gruntowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, tytoniu, buraka cukrowego, chmielu i ziemniaka. W pozostałych monitorowanych uprawach wystąpiło obniżenie liczby gmin z suszą.”

Sprawdź w monitoringu

Aby sprawdzić, czy w danej gminie instytut stwierdził wystąpienie suszy (oraz jakich upraw ona dotyczy i kategorii glebowych) trzeba wejść na stronę interne-tową instytutu www.susza.iung.pulawy.pl

W zakładce „raporty” należy wybrać „Wersję tabelaryczną”. Po kliknięciu wyświetli się informacja „Zagrożenie suszą na poziomie gminy”. Należy wybrać województwo, a następnie powiat i gminę. Krzyżykiem oznaczone są gminy zagrożone suszą. Tam znajdują się informacje czy kryterium suszy (wg. Rozp. MRiRW) zostało przekroczone. Są też informacje na temat zagrożenia suszą gatunków roślin uprawnych na różnych kategoriach glebowych.

Kolejny rok z problemami

- Od nawałnicy w 2017 roku ciągle są jakieś problemy - dodał rolnik z Popielewa. - W minionym roku też była susza. Zboża słabo sypały (od 800 kilogramów do 1,5 tony z hektara). Ten rok zapowiada się dobrze, a teraz wiele wskazuje na to, że plon będzie tak samo niski jak w poprzednim sezonie. Jęczmień jary - słoma jest, ale ziarno drobne, zasuszone.

Monitoring suszy rolniczej

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi System Monitoringu Suszy Rolniczej. Ma za zadanie wskazać obszary na których potencjalnie wystąpiły straty spowodowane suszą w konkretnych uprawach. Więcej na stronie: www.susza.iung.pulawy.pl

Wszytko, co warto wiedzieć na ten temat: Aktualności o suszy rolniczej 2019

_________________________
Agro Pomorska odcinek 69

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska