Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie wychodzisz w Borach Tucholskich

Agnieszka Romanowicz, Fot. Andrzej Bartniak [email protected] Tel. 052 331 43 50
Codziennie, ok. godz. 19 panie z Miedzna w gminie Osie wyruszają w trasę. Chwalą sobie nordic walking, bo nie tylko poprawia kondycję. Codzienna wyprawa jest dobrą okazją do plotek z sąsiadkami. Na ich cześć, trasa z Miedzna zyskała miano kobiecej.
Codziennie, ok. godz. 19 panie z Miedzna w gminie Osie wyruszają w trasę. Chwalą sobie nordic walking, bo nie tylko poprawia kondycję. Codzienna wyprawa jest dobrą okazją do plotek z sąsiadkami. Na ich cześć, trasa z Miedzna zyskała miano kobiecej.
Bory Tucholskie są stworzone do nordic walking. Dzięki licznym atrakcjom mają szansę stać się stolicą chodziarzy z regionu.

Chodziarze z kijkami wybierają miejsca malownicze i jak najczystsze. Zgodnie twierdzą, że przyjemniej jest maszerować wzdłuż rzeki lub wokół jeziora niż w smogu, główną arterią miasta. Poza tym, nordic walking ma służyć zdrowiu.

321 hektarów do przejścia

Dlatego wśród entuzjastów tej dyscypliny (których przybywa z dnia na dzień) popularne są miejsca zielone: podbydgoski Myślęcinek, lasy nad grudzią-dzkim Rudnikiem czy toruńskie Bielany.

Urok wszystkich tych miejsc jest niezaprzeczalny, ale które z nich może się poszczycić tysiącami strumieni, 900 jeziorami i cisami pamiętającymi króla Chrobrego? Które z nich porośnięte jest świerkami czy dębami, jak drapacze chmur wznoszącymi się nad wędrowcem? I tak jedno przy drugim, na 321 tysiącach hektarów! Takie doznania gwarantują stare i potężne bory. Mieszkańcy regionu mają takie w zasięgu - Bory Tucholskie. Po Puszczy Białowieskiej są największym lasem w kraju.


Zarabiać przez okrągły rok

Wiele lat działalności człowieka w Borach Tucholskich wytyczyło w nich kilka wygodnych i malowniczych dróg. Idealnych dla chodziarzy, tym bardziej, że na trasie czekają atrakcje, m.in.: stare elektrownie wodne w Żurze i Gródku, kamienne kręgi w Odrach czy rezerwat cisów we Wierzchlesie.

Siedem takich tras przygotowano właśnie pod nordic walking. To projekt gminy Osie, która chce być stolicą chodziarzy z regionu. Lasy stanowią 80 procent jej powierzchni, a turystyka - główny cel rozwoju. - Nordic walking może być, obok kajakarstwa, najpopularniejszą dyscypliną uprawianą tu przez turystów - twierdzi Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Musimy być na nich otwarci, z dobrze działającą informacją turystyczną, bazą wypoczynkową, wypożyczalniami sprzętu. Warto w to zainwestować, bo nordic walking można w Borach uprawiać przez okrągły rok. Z kajakarstwem jest pod tym względem gorzej.

Baza już gotowa

Przed każdą z tras postawili więc potężną tablicę, która pokieruje w najciekawsze miejsca na szlaku, a nawet zasugeruje, w jakim punkcie warto zmierzyć ciśnienie. Kupili też 40 kompletów profesjonalnych kijków. Będą do wypożyczenia zarówno w Tleniu, jak i w Osiu. - Za dowód osobisty lub paszport, plus 100 złotych kaucji - uściśla wójt.

Wydali też 12 tysięcy ulotek, informujących o przebiegu tras, w tym tysiąc po angielsku i niemiecku. Centra nordic walking w Osiu i Tleniu wyposażyli w czapki, koszulki i sztormiakami z logo sponsorów, którzy włączyli się do projektu.

- Bez nich, czyli właścicieli ośrodków "Samotnia nad Wdą" i "Perła" w Tleniu, nie udałoby się tego tak sprawnie zorganizować - podkreśla Andrzej Kowalski, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury iw Osiu, a zarazem instruktor nordic walking. Poza nim, na chodziarzy amatorów czeka też w gminie sześciu innych ekspertów, którzy doradzą, jak chodzić, żeby efekty były szybko odczuwalne. - Podkreślam, że to oferta dla każdego, niezależnie od wieku. Nie ma żadnych przeciwskazań w uprawianiu nordic walking - dodaje Kowalski.

Atrakcja w pakiecie

Sztuki przyciągania chodziarzy do siebie osianie nauczyli się w Barlinku - Europejskiej Stolicy Nordic Walking, która dostała główną nagrodę za produkt turystyczny 2008 roku.

Nic dziwnego, że w promowanie nordic walking włączyli się przedsiębiorcy z branży turystycznej w gminie Osie. Pakiety pensjonatów "Samotnia nad Wdą" i "Perła", wzbogacone o ofertę nordic walking będą rozpowszechniane m.in. przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną, działającą przy urzędzie marszałkowskim.

- Będziemy promować nordic walking w Borach jako turystykę aktywną i zachęcać do niej podczas targów turystycznych - deklaruje Szymonśniewski, dyrektor KPOT. - Liczę, że z czasem mieszkańcy dużych miast województwa będą maszerować godzinami po tych lasach.

Ćwiczymy i plotkujemy

Zasadniczym elementem promocji nordic walking w Borach Tucholskich jest zachęta do zdrowego stylu życia. - Ta dyscyplina pomaga na wszystko. Człowiek poprawia kondycję, nie męcząc się przy tym - podkreśla wójt Grabski. - Moja żona chodzi z kijkami codziennie, mimo że choruje na stwardnienie rozsiane. Czuje się lepiej i lubi maszerować.

Entuzjazm ten podziela wielu mieszkańców gminy Osie. Panie z Miedzna codziennie, ok. godz. 19 spotykają się na drodze i wyposażone w najprostsze, nawet sękate kijki, maszerują przez wielki las. - Nordic walking to wspaniała dyscyplina. Człowiek ćwiczy, a przy okazji plotkuje z sąsiadkami - żartują kobiety z Miedzna. Uroczyste otwarcie Centrum Nordic w Tleniu zaplanowano na 2 maja.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska