MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie za granicą

Maja Erdmann
Każdy turysta, który zamierza spędzić wakacje w jednym z krajów Unii Europejskiej powinien mieć przy sobie formularz E111 i ubezpieczenie zdrowotne wykupione w prywatnej ubezpieczalni. Gdy zachoruje, będzie leczony w danym kraju na takich samych zasadach, jak inni obywatele.

     Wyjeżdżając na wakacje trzeba pamiętać, że w razie wypadku lub choroby powinniśmy korzystać z pomocy tylko tych lekarzy i szpitali, które mają podpisane umowy z ubezpieczalniami społecznymi lub działają w ramach państwowej służby zdrowia w danym kraju. Jeśli skorzystamy z pomocy prywatnych placówek lub medyków, druk E111 nie będzie nas zwalniał z opłat. Może te koszty jednak pokryć ubezpieczenie zdrowotne wykupione w prywatnej ubezpieczalni przed wyjazdem za granicę. Podobnie druk E111 nie uprawnia nas do zwrotu kosztów transportu sanitarnego do Polski. W niektórych krajach nawet za transport z miejsca wypadku do szpitala musimy pokryć część kosztów.
     Ważna informacja!
     
W większości krajów Unii Europejskiej trzeba mieć kilka kopii druku E111, będą ich żądali w przychodniach i szpitalach.
     Jeśli zgubiliśmy druk E111 lub uległ on zniszczeniu, za pomoc medyczną trzeba płacić z własnej kieszeni. Na wszystko trzeba brać rachunki imienne z dokładnym opisem za co płaciliśmy. Na ich podstawie po powrocie do Polski można starać się o zwrot kosztów w Narodowym Funduszu Zdrowia.
     Austria
     
Pogotowie - tel. 144
     Wypisanie zaświadczenia lekarskiego kosztuje 3,63 euro (dzieci i emeryci bezpłatnie), leki 4,35 euro za pozycję na recepcie, pobyt w szpitalu 8 euro na dzień dla ubezpieczonych, 10-15 euro na dzień dla członków jego rodziny.
     Belgia
     
Pogotowie - tel. 122
     Za leczenie zostanie pobrana opłata. W aptekach także należy okazać formularz E111. Za lekarstwa płaci się pełną kwotę. W lokalnej kasie chorych można dostać częściowy zwrot kosztów leczenia i wykupionych leków.
     Pacjenci pokrywają koszty leczenia w całości, a potem ubiegają się w kasie o zwrot wydatków. Trzeba przedstawić wszystkie rachunki i formularz E111. Kasa zwróci za pomoc lekarską lub stomatologiczną do 40 proc. stawki. Za pobyt w szpitalu zapłacimy dzienne 2,07 euro i jednorazowo opłatę ryczałtową - 27,27 euro, a także za podawane nam leki ryczałt 0,62 euro za dzień.
     Cypr
     
Pogotowie - tel. 112
     Naliczą nam opłatę 1,0 CYP za wizytę u lekarza lub stomatologa. 40 CYP kosztuje proteza zębów. Za transport sanitarny trzeba też zapłacić - 1,0 CYP.
     Czechy
     
Pogotowie - tel. 112
     W nagłych przypadkach pacjent otrzyma niezbędną pomoc na podstawie formularza E111. Recepty i opłata za leki realizowane będą identycznie jak dla obywateli czeskich.
     Cena leków uzależniona jest od ich pozycji na liście refundacyjnej - jak w Polsce. Mogą być one wydawane bezpłatnie, z częściową lub pełną odpłatnością.
     Dania
     
Pogotowie - tel. 118
     Po pobraniu opłaty za leczenie, medyk musi wystawić rachunek. Potem w urzędzie gminy trzeba złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia. Zwrócą wszystkie koszty porady lekarskiej oraz część kosztów leczenia stomatologicznego.
     Leki są na listach, jak w Polsce. Płacimy od 100 do 15 proc. ceny.
     Finlandia
     
Pogotowie - tel. 112
     Aby uzyskać świadczenia zdrowotne w ramach fińskiej, państwowej służby zdrowia należy udać się do gminnego ośrodka zdrowia i tam okazać formularz E111 oraz paszport. Zależnie od gminy leczenie zostanie zapewnione nieodpłatnie lub za pewną, zryczałtowaną opłatą.
     Receptę można zrealizować w każdej aptece. Naliczana jest pełna cena, jednak można uzyskać jej zwrot od miejscowego zakładu KELA. Dla większości leków zapisanych na receptę przysługuje zwrot połowy kosztu powyżej ustalonej ceny.
     Pomoc lekarska - 11-22 euro, możliwa ekstra dopłata do wysokości 15 euro za pomoc udzieloną po godzinach pracy. Pomoc stomatologiczna - 35 euro (powyżej 18 lat). Pomoc stacjonarna - 26 euro na dzień za pomoc podstawową (osoby poniżej 18 lat płacą maksymalnie przez 7 dni), 22 euro w poliklinice, 72 euro za ambulatoryjną pomoc chirurgiczną.
     Francja
     
Pogotowie - tel. 15
     Za wszystkie świadczenia zdrowotne i lekarstwa trzeba płacić, a potem ubiegać się zwrot kosztów w kasie. Wniosek o zwrot wydatków na leczenie należy przesłać, jeszcze podczas pobytu we Francji, do najbliższej kasy chorych.
     Oddadzą nam za pomoc lekarską ok. 70 proc. zryczałtowanych honorariów lekarzy i stomatologów, za pomoc ambulatoryjną oddadzą 20 proc. kosztu lub 10,67 euro za dzień. Leczenie w szpitalu - kasa płaci szpitalowi 75 proc. wartości naszego leczenia. Za resztę płacimy z własnej kieszeni.
     Grecja
     
Pogotowie - tel. 166
     W Instytucie Ubezpieczenia Społecznego (IKA) wydadzą nam "książeczkę zdrowia" oraz listę klinik, lekarzy, stomatologów i aptek należących do IKA. Leczenie i konsultacje są bezpłatne. Recepty realizuje się aptekach objętych systemem IKA.
     Opłaca się część kosztów dodatkowych świadczeń jak np. prześwietlenia, fizykoterapia lub protezy zębowe. Za lekarstwa naliczany jest ryczałt.
     Hiszpania
     
Pogotowie - tel. 112
     Adresy lekarzy działających w ramach publicznej służby zdrowia przekażą nam w lokalnych oddziałach INSS lub INSALUD. Jeśli trzeba wezwać lekarza do nagłego wypadku, należy mieć przy sobie formularz E111 i zażądać opieki w ramach systemu UE. Za każdym razem należy mieć kopię formularza E111, by oddać ją lekarzowi. Jeśli tego nie zrobimy, potraktują nas jak prywatnego pacjenta.
     Płacimy za leki przepisane przez lekarza - do 40 proc. wartości, jedynie emeryci i renciści mają leki za darmo.
     Holandia
     
Pogotowie - tel. 112
     Pomoc lekarska jest bezpłatna. Lekarstwa są, jak w Polsce, umieszczone na listach refundacyjnych. Jedne są bezpłatne, za inne zapłacimy pełną kwotę.
     Irlandia
     
Pogotowie tel. 112 i 999
     W miejscowej Radzie ds. Zdrowia dadzą listę lekarzy i stomatologów, którzy pracują w ramach publicznej służby zdrowia. W nagłych przypadkach leczenie i inne świadczenia zdrowotne są bezpłatne, jeżeli lekarz ma umowę z Radą. W szpitalu na oddziałach publicznych leczą nas bezpłatnie
     Jeżeli w nagłych przypadkach potrzebujemy lekarstwa po wypisaniu ze szpitala, to powinniśmy się udać po receptę do lekarza, który podpisał umowę z Radą ds. Zdrowia; jeśli tego nie zrobimy zapłacimy za leki.
     Litwa
     
Pogotowie - tel. 03
     Hospitalizacja i leczenie ambulatoryjne są bezpłatne. Transport sanitarny na terenie kraju też.
     Leki znajdują się na czterech listach refundacyjnych.
     Malta
     
Pogotowie - tel. 112
     Na Malcie są dwa szpitale przyjmujące w nagłych przypadkach, do których można się zgłaszać ze skierowaniem z ośrodka zdrowia lub bezpośrednio w szczególnie nagłych przypadkach oraz dwa szpitale specjalistyczne, do których można się zgłaszać wyłącznie ze skierowaniem ze szpitali przyjmujących w nagłych przypadkach lub z ośrodków zdrowia.
     Pacjent musi pokryć pełne koszty protez i leków (poza lekami zaordynowanymi podczas leczenia szpitalnego i podczas pierwszych trzech dni po wypisaniu ze szpitala).
     Transport do publicznego szpitala lub ośrodka zdrowia na Malcie jest bezpłatny.
     Niemcy
     
Pogotowie - tel. 112
     Przy pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego w danym kwartale pobierana jest opłata w wysokości 10 euro. Podczas kolejnych wizyt u tego samego lekarza wystarczy okazać dowód zapłaty. Wizyta u specjalisty ze skierowaniem lekarza rodzinnego jest nieodpłatna, jeśli skierowania nie ma - 10 euro.
     Dopłata za leczenie szpitalne wynosi 10 euro za dzień pobytu, nie więcej niż za 28 dni w ciągu roku. Trzeba pokryć koszty świadczeń ponadstandardowych.
     Odpłatność za leki na receptę wynosi 10 proc. ceny, jednak nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro.
     Dopłaty nie obowiązują: dzieci do 18 roku życia i kobiet w ciąży.
     Za transport sanitarny do szpitala na terytorium Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10 proc., jednak nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro.
     Norwegia
     
Pogotowie - tel. 113
     Za wizytę u lekarza specjalisty bez skierowania poniesiemy dodatkową opłatę. Ze skierowaniem - opłat nie ma.
     Zryczałtowane opłaty obowiązują za: wizytę u lekarza rodzinnego, poradę specjalisty, badania laboratoryjne, materiały wykorzystane w trakcie udzielania porady, opiekę ambulatoryjną w szpitalu. Leczenie stacjonarne w szpitalu jest bezpłatne.
     Z opłat zwolnieni są: kobiety w ciąży w przypadku świadczeń związanych z ciążą i porodem, dzieci poniżej 7 roku życia, dzieci poniżej 18 roku życia w przypadku psychoterapii oraz osoby otrzymujące świadczenia związane z wypadkiem przy pracy.
     Za leki przepisane na "białej recepcie" zapłacisz pełną cenę. Za leki przepisane na "niebieskiej recepcie" (na choroby przewlekłe) zapłacisz 36 proc. ceny.
     Za transport sanitarny trzeba płacić zryczałtowaną opłatę.
     Portugalia
     
Pogotowie - tel. 112
     Za wizytę u lekarza, leczenie stomatologiczne i dodatkowe badania trzeba płacić.
     Leki są na różnych listach refundacyjnych.
     Słowacja
     
Pogotowie - tel. 155
     Za wizytę u lekarza lub stomatologa płaci się ryczałt - 20 Sk. Za pobyt w szpitalu płaci się stawkę dzienną za 21 dni hospitalizacji - potem pobyt jest bezpłatny.
     Za leki na receptę płaci się zryczałtowaną opłatę - 20 Sk, a w niektórych przypadkach także pewną część ich ceny.
     Z wyjątkiem transportu w sytuacjach zagrożenia życia, musisz opłacić część kosztów transportu sanitarnego na terytorium Słowacji - 2 Sk za 1 km.
     Słowenia
     
Pogotowie - tel. 112
     W przypadku niektórych świadczeń trzeba pokryć część ich kosztów, np: 5 proc. za dializę, 15 lub 25 proc. za leczenie specjalistyczne, 75 proc. za protezy dentystyczne.
     Za leki trzeba płacić tak jak w Polsce. Są umieszczone na różnych listach refundacyjnych, innych oczywiście od polskich.
     Transport sanitarny wymaga skierowania lekarza. Za transport na terytorium Słowenii płaci się 70 proc. kosztów, poza nagłymi przypadkami, w których transport jest nieodpłatny.
     Szwecja
     
Pogotowie - tel. 112
     Za poradę lekarza ogólnego i specjalisty trzeba zapłacić. Cena uzależniona jest od regionu Szwecji. Tak samo za wizytę w ambulatorium szpitala. Za pobyt w szpitalu płaci się tzw. koszty hotelowe.
     Za leki na receptę trzeba zapłacić pełną cenę, chyba że przekracza ona ustalony limit, wówczas zapłacimy tylko część nadwyżki ponad tę kwotę (10-50 proc.)
     Za transport sanitarny w nagłym przypadku trzeba pokryć część kosztów.
     Węgry
     
Pogotowie - tel. 104
     Porady lekarskie są udzielane bez opłat. Jeśli jednak trafimy do specjalisty bez skierowania wystawi nam rachunek. Leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba że zażądamy lepszych warunków pobytu.
     Z lekarstwami jak w Polsce: niektóre wydaje się nieodpłatne, inne mają różne zniżki.
     Transport sanitarny na terytorium Węgier jest nieodpłatny.
     Włochy
     
Pogotowie - tel. 118
     Trzeba płacić za wizytę u lekarza i stomatologa.
     Z cenami leków, podobnie jak w Polsce - są różne systemy refundowania, niektóre są płatne w 100 procentach. Jeśli na rachunku pojawi się słowo "ticket" oznacza to, że płacimy pełną cenę.
     Wielka Brytania
     
Pogotowie - tel. 999 lub 112
     Leki na receptę wydawane są bezpłatnie dzieciom do lat 16, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60 roku życia. Pozostali płacą ryczałt: L - 6,40 za każdy lek. Uprawniony do wystawiania recepty objętej refundacją jest lekarz praktykujący w ramach państwowej służby zdrowia.
     (Przygotowane na podstawie informacji Narodowego Funduszu Zdrowia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska