Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze strychu borowiackiej chałupy do toruńskiego "etnografika". To droga prac Roberta Pokory [zdjęcia]

es
Plakat wystawy dostępnej od 16 maja w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Plakat wystawy dostępnej od 16 maja w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu nadesłane
Uwiecznił świat mieszkańców wsi okresu międzywojennego i pierwszych lat po II wojnie światowej. 16 maja ożyje świat fotografii Roberta Pokory.
"Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach" to nowa wystawa, która trafiła do toruńskiego muzeum etnograficznego

Wystawa zdjęć Roberta Pokory. Ożył świat wsi naszych dziadków

Jest 1993 rok. Na strychu drewnianej chałupy w Borach Tucholskich zostaną odnalezione szklane negatywy.

Od soboty (16 maja) możemy zobaczyć to, co zostało na nich utrwalone - fotografie autorstwa Roberta Pokory pojawią się w toruńskim muzeum etnograficznym. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Co wiemy o fotografie, którego negatywy zostały odnalezione we wsi Sucha? Pokora przyszedł na świat w 1899 roku, wyszkolił się na szewca. Był on człowiekiem wielu zainteresowań - tworzył meble na własny użytek, naprawiał zegarki, a nawet motocykle. Najprawdopodobniej z aparatem spotkał się po raz pierwszy podczas I wojny światowej, kiedy to służył w niemieckiej armii. Zmarł w 1981 roku.

To były przełomowe chwile

- Zbiór 1255 szklanych negatywów obejmuje prace wykonane od lat 20. do końca lat 50. XX wieku - podaje Magdalena Ziółkowska-Mówka, kuratorka wystawy. - Nie ma zdjęć wojennych, ponieważ II wojnę światową Pokora spędził w niemieckim obozie jenieckim oraz na robotach przymusowych w III Rzeszy.

Kogo i co uwieczniał na swoich fotografiach?

- Głównymi bohaterami, podobnie jak prac innych fotografów nazywanych chłopskimi, są ludzie - opisuje pani Magdalena. - Trzon kolekcji stanowią portrety rodzinne. Nieliczne są pejzaże, fotografie architektury. Pokora wykonywał zdjęcia w Suchej i jej okolicach. Uwieczniał wydarzenia ważne dla rodziny oraz społeczności lokalnej. Były to przede wszystkim momenty przełomowe w życiu człowieka - śluby, przyjęcia do Pierwszej Komunii, pogrzeby, rzadziej chrzciny i rocznice ślubu. Pojedyncze zdjęcia wykonał podczas świąt dorocznych - Bożego Narodzenia, dożynek.

Na zdjęciach o wartości historycznej można zauważyć młynarzy, kominiarzy, uczestniczki kursów gotowania i szycia.

- Gospodarze pozowali do zdjęć przy nowoczesnych maszynach rolniczych, lecz utrwalone zostały również tradycyjne żniwa - dodaje kuratorka. - Zdawałoby się, iż szkło jest surowcem kruchym, jednak szklane płytki przechowywane w odpowiednich warunkach są nośnikiem bardzo trwałym. Negatywy Pokory przetrwały wojnę, wieloletni pobyt na strychu, gdzie poddawane były działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Większość prezentowanych fotografii powstała z negatywów niemal stuletnich, lecz wiele z nich jakością nie odbiega od tych robionych obecnie, po powiększeniu widoczne są najdrobniejsze detale na niech przedstawione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska