Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątkowe tablice w podbydgoskim Turze mają przypominać o obozie i brytyjskich jeńcach [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Nasz Tur”, na budynku dawnej mleczarni w Turze zamontowano  pamiątkową tablicę. Kolejne dwie tablice – z rysem historycznym i archiwalnymi zdjęciami - stanęły w centrum miejscowości
Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Nasz Tur”, na budynku dawnej mleczarni w Turze zamontowano pamiątkową tablicę. Kolejne dwie tablice – z rysem historycznym i archiwalnymi zdjęciami - stanęły w centrum miejscowości Piotr Bembenek
Kazimierz Nosal, jeden z najstarszych mieszkańców wsi, wraz z prawnuczką Mają Pazderską odsłonili pamiątkową tablicę na budynku dawnej mleczarni w Turze, w której podczas II wojny światowej funkcjonował obóz jeniecki. Tablic we wsi jednak więcej

Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!

Obóz jeniecki Stalag XXI B/H Thure działał w tej podszubińskiej wsi zaledwie rok, w latach 1940-1941. Przeznaczony był dla szeregowców i podoficerów, przede wszystkim brytyjskich. Przebywało w nim jednorazowo kilkuset żołnierzy. Pomimo upływu lat wciąż trwa pamięć o przetrzymywanych w nim alianckich jeńcach.

Tablice w Turze dla potomnych

Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Nasz Tur”, na budynku dawnej mleczarni w Turze zamontowano pamiątkową tablicę. Kolejne dwie tablice – z rysem historycznym i archiwalnymi zdjęciami - stanęły w centrum miejscowości. Jak informowano media - wykorzystane przy ich tworzeniu archiwalne fotografie udostępnione zostały przez krewnych byłych jeńców – kaprala Petera Locka oraz bombardiera Edwarda Jamesa Birda.

To Cię może również zainteresować

Projekt ten miejscowym społecznikom udało się zrealizować dzięki pomocy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie. Wsparło go także wiele instytucji: Urząd Miejski w Szubinie, Muzeum Ziemi Szubińskiej i Szubiński Dom Kultury. Finansowego granta na to przedsięwzięcie przyznało stowarzyszeniu Starostwo Powiatowe w Nakle.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

W uroczystości w Turze wzięło udział wielu gości, nie tylko z gminy i powiatu nakielskiego. Obecni byli uczniowie miejscowej szkoły podstawowej i mieszkańcy Turu. W imieniu organizatorów wszystkich witał serdecznie Szymon Borowiak, prezes Stowarzyszenia
Rozwoju Wsi „Nasz Tur”.

Najstarsi mieszkańcy Turu wciąż pamiętają

Tablicę na murze dawnej mleczarni odsłonił z pomocą prawnuczki Kazimierz Nosal, jeden z najstarszych mieszkańców wsi, dobrze pamiętający czasy istnienia obozu. Jak wspominał - jeńcy dla zabicia czasu wymyślali sobie przeróżne zajęcia. Popularna była m.in. gra w bingo.

To Cię może również zainteresować

Tablice poświęcił: ks. kanonik Tadeusz Lesiński, proboszcz parafii p.w. św. Marcina Biskupa w Szubinie z ks. Piotrem Zdanowiczem, proboszczem parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Turze. O historii tego miejsca opowiadali podczas uroczystości m.in. Jan Daniluk i Mariusz Winiecki z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie, autorzy wydanej wiosną br. publikacji pt. „Stalag XXI B/H Thure, jeńcy wojenni w Turze w latach II wojny światowej”.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w Turze

W Szkole Podstawowej w Turze, do której zaproszono gości po odsłonięciu tablic, chętni mogli nabyć monografię o stalagu, a także wysłuchać wykładu historycznego Jana Daniluka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska