Instalacja zewnętrznego źródła wody, zakończona kranikiem, wyprowadzana jest zwykle w dolnej części elewacji budynku. Dlatego też ten jej fragment szczególnie narażony jest na "podlewanie", co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się na tynku wykwitów, a nawet do jego zniszczenia.
Płytki albo studzienka
Dodatkowo - woda kapiąca na ziemię odbija się, a więc tez brudzi i uszkadza elewację.
Aby uniknąć takich sytuacji, można powierzchnię elewacji wokół kranika obłożyć płytkami ceramicznymi, a w ziemi pod kranem zamontować studzienkę, która odprowadzi nadmiar wody do kanalizacji deszczowej.
Jeśli płytki, to na tynk, ale najpierw gładkie podłoże
Mamy do czynienia z nadmiarem wody, więc płytki wokół kranika warto przykleić do tynku zaprawą o zwiększonej elastyczności i przyczepności, odporną na odkształcenia. Przedtem należy jednak podłoże wyczyścić wodą z detergentem.
Najlepiej ostrą szczotką! Potem należy podłoże zagruntować, tak by wyrównać niewielkie zagłębienia (do grubości 5 mm). Gdy zagłębienia są większe, trzeba użyć już zaprawy wyrównującej.
Zaprawa na płytki i na ścianę
Przygotowanie zapraw, w obu przypadkach, polega na wsypaniu suchej mieszanki do naczynia z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu i wymieszaniu, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Po wyschnięciu i związaniu wybranej zaprawy, możemy przystąpić do klejenia płytek.
Przypomnijmy, że zaprawę do klejenia płytek nakłada się stalową pacą zębatą na ścianę oraz na płytkę.
Taki zabieg gwarantuje, że po dociśnięciu płytki do ściany klej będzie wypełniał całą przestrzeń między płytką a podłożem, co jest istotne szczególnie zimą. W przeciwnym przypadku, w pustych przestrzeniach może gromadzić się woda, która - zamarzając - spowoduje odspajanie płytek.