Zefir jabłeczny z Łabiszyna ma kształt jabłka, którego „skórka” wykonana jest z czekolady, a wnętrze stanowi mus śmietanowy i szarlotka. Wszystko to według bardzo starego przepisu.

Zefir jabłeczny z łabiszyńskiej Pracowni Lodów Tradycyjnych jest deserem opartym na recepturze zamieszczonej w najstarszej odnalezionej książce kucharskiej Torunia, pochodzącej z 1885 roku.

Udostępnił ją profesor Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa kulinarnego UMK.

Recepturę odtworzono starannie, deserowi nadano jednak nowoczesny kształt – jabłka, którego skórkę imituje zależnie od potrzeby glazura z doskonałej jakości czekolady lub zamsz czekoladowy. Wnętrze wypełnione jest musem śmietanowym i szarlotką.

Tajemnicą jego wyjątkowego smaku jest wykorzystanie do osłody miodu z rodzinnej pasieki z Białożewina i jabłek odmiany szara reneta, które pochodzą z gospodarstwa działającego w pobliżu Łabiszyna.

Firma Daniela Żurkowskiego, która obecna jest na rynku od 1997 roku, produkcją lodów i deserów zajmuje się od 8 lat. Zaczynała od lodów maszynowych, produkowanych jednak z samodzielnie przygotowywanej masy, które nazwano „łabiszyńskimi świderkami”. Szybko dołączyły do nich lody tradycyjne znane pod nazwą Lody z pasją Daniel Żurkowski
Lodowych inspiracji jakie powstają w owej pracowni można skosztować w łabiszyńskiej lodziarni Pasjonata Tropicana.

Wspaniałe w smaku i wyjątkowe pod względem formy lody i desery z Łabiszyna są często nagradzane. Zefir jabłeczny uhonorowany został w tym roku I nagrodą podczas „Święta Smaku i Tradycji” w Minikowie, a lody cassate nominowane zostały podczas tej imprezy do nagrody „Perła 2018”, która wręczana jest w Poznaniu, w ramach podsumowania dorocznej edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

GŁOSOWANIE

Zefir Jabłeczny ze śmietanką, Pracownia Lodów Tradycyjnych „Lody z Pasją” Daniel Żurkowski

SMS o treści: PCN.2 pod numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Klikaj >> Zefir Jabłeczny ze śmietanką

Nasze Dobre 2018