Zgodnie z wcześniejszą uchwałą rady miejskiej Tucholi skwer zlokalizowany między ośrodkiem kultury a urzędem miejskim przyjmie imię Zenona Korytowskiego. Samorządowcy Tucholi w ten sposób chcą uczcić artystę-malarza, który wpisał się w historię miasta.
Oddał życie sztuce i miastu
Zenon Korytowski, chociaż urodził się w Wielkopolsce, to swe serce oddał Tucholi i jej mieszkańcom. Przez pół wieku działał w różnych dziedzinach, wzbogacając życie społeczne i kulturalne miasta.
Od 1962 roku uczył plastyki w szkołach średnich w Tucholi i Grudziądzu, potem w Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Leśnych w Tucholi. Czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym środowiska jako prezes i członek zarządu Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Był organizatorem ogólnopolskich i środowiskowych plenerów i wystaw malarskich. Jest autorem projektu herbu miejskiego Tucholi, który obowiązywał w latach 1990-2014. W latach siedemdziesiątych wiele kamienic Tucholi ozdobionych było jego pracami (malarstwem ściennym), niektóre z nich zachowały się po dziś dzień.
Jest znany jako autor wielu pejzaży tucholskich. Jego prace w czwartek 7 listopada będą wystawione w tucholskim Ośrodku Kultury.
- Nie sposób jest przedstawić na jednej wystawie retrospektywnej przekroju całości prac artysty - informuje Agnieszka Joppek, komisarz wystawy. - Cała spuścizna obejmuje malarstwo olejne, akwarele, rysunki, pastele, plakaty, prace łączące różne techniki malarskie i małe formy artystyczne. Niniejsza wystawa przedstawia drogę artystyczną Zenona Korytowskiego w gatunku malarstwa olejnego. Na wystawie znalazł się wybór prac z początku drogi artystycznej, czyli z lat 60-tych aż do ostatnich dzieł wykonanych w roku 2018. Warto podkreślić, że Korytowski nie strzegł tajemnic swego warsztatu.
Przeciwnie - jako nauczyciel plastyki chętnie uczył innych. Z jego nauk skorzystały chojnickie artystki, na przykład Teresa Ziółtkowska czy Małgorzata Bratz-Ciemińska. Artysta zmarł 7 października 2018 r.
