Księgarnia „Gratka” na swoim facebookowym profilu ogłosiła: - Od Nowego Roku nie sprzedajemy już woreczków foliowych! Prosimy o przychodzenie do Nas po książki z własnymi siateczkami... W sprzedaży mamy też torby wielokrotnego użytku dla zapominalskich.
Na ekologię stawia też urząd miasta. Michał Sztybel, zastępca prezydenta zapowiada: - W Bydgoszczy tylko ekologiczne miejskie gadżety. Ogłosiliśmy konkurs na nowe projekty miejskich gadżetów. Warunek. Muszą być z materiałów ekologicznych.
Ratusz pod koniec roku ogłosił konkurs na projekt linii gadżetów promocyjnych Bydgoszczy. Prace konkursowe można wysyłać do 28 lutego.
Ostatnio bardzo popularny jest styl zero waste. W dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Chodzenie z własną materiałową torbą i odmawianie plastikowej jednorazowej siateczki stało się symbolem stylu zero waste.
Okazuje się, że nawet świąteczne drzewko może być w takim właśnie stylu.
Jeśli kupiliśmy choinkę w doniczce, wiosną, a najlepiej od kwietnia do maja, można przesadzić z doniczki do ogrodu.
Ciętą choinkę możemy za to wykorzystać do ochrony innych roślin. Gałązki z igłami oddzielmy od pnia i użyjmy jako osłon przed mrozem dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty można ułożyć w kompostowniku.
W Polsce, a więc i w Bydgoszczy, codziennie marnuje się jedzenie. Zamiast je wyrzucać, wystarczy je po prostu oddać.
Od kilku lat w naszym mieście funkcjonują jadłodzielnie, w których możemy zostawić potrawy, oczywiście odpowiednio zapakowane i opisane.
W Starym Fordonie działa dobrodzielnia „Wisła”, przy ul. Gdańskiej 79 funkcjonuje „Wspólna spiżarnia”, a przy Wyższej Szkole Gospodarki „Karmnik”.
Podzielić można się nie tylko jedzeniem, ale i ubraniem. Akcja „Wieszak Ciepła” pomaga potrzebującym mieszkańcom w skompletowaniu niezbędnej zimowej garderoby. W Bydgoszczy znajdziemy sześć wieszaków, na których zostawić można kurtkę, płaszcz czy sweter: ul. Ogrodowa 9 przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej; ul. Jesionowa 24 przy Parafii Bożego Ciała; ul. Śliwińskiego 12 przy Bydgoskim Ośrodku Rehabilitacji, Terapii Uzależnień „BORPA”; ul. Cienista 2 przy siedzibie CARITAS; ul. Porazińskiej 9 przy Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznej ”Fordon”; ul. Broniewskiego 1 przy Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznie „Błonie.
Drugie życie można dać kurtce, ale i książce. W różnych miejscach znajdują stacje do dzielenia się książkami. Bydgoszczanie mogą tam zostawić książki, które nie są im potrzebne, a w zamian zabrać inne. Stacje znajdują się w bydgoskich parkach, a także w Bydgoskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5.
