Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu chce przekonać Unię Europejską do zniesienia limitów na zawartość alkoholu w organizmie dla kierowców. Zdaniem ETSC powinna obowiązywać jednakowa wartość we wszystkich krajach członkowskich i miałoby to być 0,0 promila.
Obecnie to dany kraj decyduje, jaki limit alkoholu obowiązuje na jego terenie. W Polsce dopuszczalny limit to 0,2 promila. Z kolei w Niemczech, Francji i Hiszpanii jest to 0,5 promila.
LIMITY ALKOHOLU W NIEKTÓRYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ
- Niemcy - 0,5 promila
- Hiszpania - 0.5
- Francja - 0,5
- Polska - 0,2
- Czechy - 0,0
- Słowacja - 0,0
Na najwięcej mogą pozwolić sobie Brytyjczycy. Na terenie Zjednoczonego Królestwa obowiązuje limit 0,8 promila (z wyjątkiem Szkocji - 0,5). Z kolei do bezwzględnego zakazu zawartości alkoholu w organizmie muszą się stosować Czesi i Słowacy.
Tak długo spalamy najpopularniejsze alkohole. Oto zasady "tr...
Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu już rozpoczęła kampanię informacyjną w tej sprawie. Jej zdaniem wykluczyłoby to możliwość ewentualnej pomyłki, która mogłaby wyniknąć z nieznajomości prawa w danym kraju. Poza tym Rada przekonuje, że jest to dobre rozwiązanie chociażby dlatego, że ludzie różnie reagują na taką samą dawkę alkoholu.
LIMITY ALKOHOLU W POLSCE
- do 0,2 - dopuszczalna wartość
- od 0,21 do 0,5 - wykroczenie
- powyżej 0,5 - przestępstwo
Na razie to tylko pomysł ETSC, ale jak donosi serwis auto-swiat.pl, Parlament Europejski i Komisja Europejska mogą poważnie się nad tym zastanowić. Tym bardziej, że pomysł popierają... sami producenci alkoholu. Kampania współfinansowana jest z The Brewers of Europe - organizacją zrzeszającą 29 stowarzyszeń browarniczych z całej Unii Europejskiej.
