Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zerowy limit alkoholu dla kierowców. Nie wsiądziesz do auta nawet po "jednym piwie". Nie będzie taryfy ulgowej?

Mateusz Mazur
Mateusz Mazur
Zerowy limit alkoholu dla kierowców. Nie wsiądziesz do auta nawet po "jednym piwie". Nie będzie taryfy ulgowej?
Zerowy limit alkoholu dla kierowców. Nie wsiądziesz do auta nawet po "jednym piwie". Nie będzie taryfy ulgowej? Szymon Starnawski /Polska Press
Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) chce, aby na terenie UE wprowadzono zerowy limit alkoholu dla kierowców. Aktualnie ten limit jest różny i zależy od decyzji krajów członkowskich.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu chce przekonać Unię Europejską do zniesienia limitów na zawartość alkoholu w organizmie dla kierowców. Zdaniem ETSC powinna obowiązywać jednakowa wartość we wszystkich krajach członkowskich i miałoby to być 0,0 promila.

Obecnie to dany kraj decyduje, jaki limit alkoholu obowiązuje na jego terenie. W Polsce dopuszczalny limit to 0,2 promila. Z kolei w Niemczech, Francji i Hiszpanii jest to 0,5 promila.

LIMITY ALKOHOLU W NIEKTÓRYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

  • Niemcy - 0,5 promila
  • Hiszpania - 0.5
  • Francja - 0,5
  • Polska - 0,2
  • Czechy - 0,0
  • Słowacja - 0,0

Na najwięcej mogą pozwolić sobie Brytyjczycy. Na terenie Zjednoczonego Królestwa obowiązuje limit 0,8 promila (z wyjątkiem Szkocji - 0,5). Z kolei do bezwzględnego zakazu zawartości alkoholu w organizmie muszą się stosować Czesi i Słowacy.

Szczególnie kierowcy zastanawiają się jak długo nasz organizm spala różne alkohole. Kiedy po wypiciu piwa, czy innego trunku możemy wsiąść za kierownicę? Sprawdziliśmy, jak długo organizm spala alkohole. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach >>>>>>>

Tak długo spalamy najpopularniejsze alkohole. Oto zasady "tr...

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu już rozpoczęła kampanię informacyjną w tej sprawie. Jej zdaniem wykluczyłoby to możliwość ewentualnej pomyłki, która mogłaby wyniknąć z nieznajomości prawa w danym kraju. Poza tym Rada przekonuje, że jest to dobre rozwiązanie chociażby dlatego, że ludzie różnie reagują na taką samą dawkę alkoholu.

LIMITY ALKOHOLU W POLSCE

  • do 0,2 - dopuszczalna wartość
  • od 0,21 do 0,5 - wykroczenie
  • powyżej 0,5 - przestępstwo

Na razie to tylko pomysł ETSC, ale jak donosi serwis auto-swiat.pl, Parlament Europejski i Komisja Europejska mogą poważnie się nad tym zastanowić. Tym bardziej, że pomysł popierają... sami producenci alkoholu. Kampania współfinansowana jest z The Brewers of Europe - organizacją zrzeszającą 29 stowarzyszeń browarniczych z całej Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska