MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy nie jest taki trudny. To musisz wiedzieć koniecznie!

MM
Częstym błędem, popełnianym przez kandydatów na kierowców, jest uczenie się pytań egzaminacyjnych „na pamięć”.
Częstym błędem, popełnianym przez kandydatów na kierowców, jest uczenie się pytań egzaminacyjnych „na pamięć”. Arkadiusz Wojtasiewicz
Egzamin na prawo jazdy jest ważnym momentem w życiu każdego człowieka. Aby dobrze się przygotować do tego wydarzenia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Po pierwsze kandydat powinien świadomie wybrać ośrodek szkolenia kierowców, w którym chciałby się kształcić. Decyzja ta powinna być wyważona i poparta konkretnymi argumentami, a to z kolei wymaga sprawdzenia podstawowych elementów, jakimi charakteryzować powinna się szkoła jazdy.

Przeczytaj inny materiał dotyczący motoryzacji

– Sposób przeprowadzania szkolenia zależy w dużym stopniu od zadań, które są wykonywane na egzaminie państwowym i praktyka wskazuje, że kandydat na kierowcę oczekuje od ośrodka szkolenia przede wszystkim przygotowania do tego egzaminu. Umiejętność bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym nie jest na tym etapie dostatecznie doceniana, a to właśnie na ten fakt kandydat powinien zwrócić największą uwagę, ponieważ nowa formuła egzaminu przewiduje przeprowadzanie teoretycznej jego części w formie testów jednokrotnego wyboru, z pytaniami będącymi wizualizacją rzeczywistych warunków, z jakimi kierowca może spotkać się w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności oceny ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – zaznacza Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego

  • Ekspert zaznacza, że przygotowując się do egzaminu należy uwzględnić fakt, iż w czasie procesu uczenia się znaczną rolę odgrywa zapamiętywanie i utrwalanie materiału. Podczas tych procesów nieodzowne jest zrozumienie treści, które umożliwia trwalsze zapamiętanie.
  • Ważna jest także właściwa organizacja materiału do nauczenia, a zatem nadanie mu przejrzystej i łatwej do przyswojenia struktury.
  • Aby uczenie się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy było efektywne, kursant na początku powinien przyswoić sobie terminologię związaną z przepisami ruchu drogowego, aby uniknąć tego, że podczas egzaminu natrafi na stwierdzenia, które są nie do końca zrozumiałe.

Egzamin na prawo jazdy. To częsty błąd kandydatów na kierowców

Częstym błędem, popełnianym przez kandydatów na kierowców, jest uczenie się pytań egzaminacyjnych „na pamięć”. Baza pytań będzie stale rozbudowywana a zatem metoda ta stanie się nieskuteczna - w przypadku, gdy kursant będzie się starał zapamiętać odpowiedzi na pytania, może się to przełożyć na coraz większą liczbę popełnianych błędów.

Przeczytaj inny materiał dotyczący motoryzacji

Właściwym rozwiązaniem jest sięganie do przepisów prawa wsparte samodzielnym myśleniem, które w praktyce będzie użyteczne także po samym egzaminie, kiedy młody kierowca będzie zdany tylko na własne umiejętności, zwraca uwagę dr inż. Tomasz Kamiński, kierownik Centrum Telemetyki Transportu ITS.

Analiza przepisów prawa, ustaw i rozporządzeń mogłaby się przy tym okazać pracochłonna i trudna do przyswojenia. Dlatego dobrą pozycją podczas przyswajania wiedzy na kursie prawa jazdy jest „kodeks drogowy”, stanowiący kompilację obowiązujących przepisów prawa, dodaje Kamiński.

– Pamiętać należy także o motywacji, zbyt duża w warunkach stresujących może przeszkadzać, ale to, czy egzamin będzie traktowany w kategoriach silnego stresu zależy od wcześniejszego przygotowania. Stres jest relacją pomiędzy oczekiwaniami ze strony czynników zewnętrznych (w tym przypadku egzaminu), a naszymi umiejętnościami. Jeśli zatem umiejętności będą dostateczne, pojawiający się stres będzie czynnikiem motywującym, a nie deprymującym – zaznacza Odachowska.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ - KLIKNIJ NA ZDJĘCIE]

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska