https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Haftu kaszubskiego w Tucholi obchodził 30-lecie istnienia

(jw)
Szefowa koła hafciarskiego "Złotnica"  odbierała gratulacje i  upominki.
Szefowa koła hafciarskiego "Złotnica" odbierała gratulacje i upominki. Józef Basta
Z tej okazji w Muzeum Borów Tucholskich otwarto wystawę prac członków zespołu "Złotnica". Trzeba się pospieszyć, bo przepiękne serwety, obrusy i czepce oraz inne prace można oglądać tylko do przez dwa tygodnie.

- Niedługo będą nasze prace wystawione, ale cieszymy się, że muzeum udostępniło nam salę, wiem, że potem będzie kolejna wystawa o zasłużonych ludziach z naszego regionu o rodzie Janta-Połczyńskich - zdradza Antonia Olszewska, kierowniczka zespołu "Złotnica".

Na uroczystości w muzeum zjawili się przedstawiciele lokalnych władz oraz z gratulacjami przyszli członkowie z innych kół hafciarskich. Byli też goście z Bydgoszczy, Somonina, Linii i Chojnic. - Jest na bardzo miło, że pamiętano o naszym jubileuszu i przyjechali goście z całego regionu - dodaje pani Antonina. - Spotkaliśmy się z wielką życzliwością wszystkich, dziękujemy bardzo. Goście życzyli nam doczekania 50-lecia istnienia i wytrwałości w tworzeniu nowych prac i to nie tylko hafciarskich.

Członkowie "Złotnicy" też przygotowali dla zaproszonych gości niespodziankę, czym zaskoczyli wszystkich. Jak jubileusz, to nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu oraz lampki wina i poczęstunku dla gości.
Na wystawie można zobaczyć wyeksponowane obrusy, serwety, czepce, rzeźbę i prace z wikliny, ale jest też przedstawiona historia zespołu oraz patronki koła hafciarskiego Marii Janta-Połczyńskiej. Nie zapomniano o założycielkach koła. Przedstawiona jest sylwetka Heleny Grabkowskiej i Stanisławy Betyny.
Z okazji jubileuszu wydano także folder o historii "Złotnicy".

Miłych słów pod adresem członków zespołu nie szczędził też burmistrz i poinformował, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Antoninie Olszewskiej i Annie Kopiszce. - Wnioskowałem o to odznaczenie dla pań, bo nie kto inny, jak właśnie członkowie zespołów hafciarskich są najlepszymi ambasadorami naszego regionu, promują Tucholę w kraju i za granicą - podkreśla burmistrz. - Odznaczenie uroczyście wręczymy paniom na najbliższej sesji.

Do zespołu należy 15 twórców, w tym 10 hafciarek, 3 rzeźbiarzy i 2 plecionkarzy. Wszyscy są członkami Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Część z nich dodatkowo należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Od 2006 r. zespołem kieruje Antonina Olszewska.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska