Formacja działa 34 lata przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie. Występy zespołu „Lutowianie” towarzyszą mieszkańcom podczas wielu lokalnych wydarzeń.
Przypomnijmy chociażby spotkanie integracyjne „Sztuka kulinarna - kultura ludowa gmin województwa kujawsko-pomorskiego”, występy umilające uroczystości dni matki, kobiet, wystawy stołów wielkanocnych, różnego rodzaju festyny i dożynki.
Zespół można również zobaczyć w miejscowościach po-za powiatem, najczęściej w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim.
Śpiewała mama, śpiewam i ja
Grupa powstała w 1985 roku z inicjatywy Wandy Turowskiej i Krystyny Zaborowskiej.
Od początku działania zespołu jego członkinią jest Małgorzata Senska, kierowniczka Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie.
- Do formacji wciągnęła mnie moja mama. Ona była jedną z pierwszych osób w zespole, który założyła również pani Barbara Stasierowska. Bardzo mi się w nim podobało i do dziś jestem jego członkinią
- wspomina.
Pani Basia, podobnie jak pani Małgorzata, do dziś działają w zespole.
Od 1985 roku przez grupę „przewinęło się” 25 osób, w tym trzech młodych mężczyzn. Przez jakiś czas z zespołem współpracowała ludowa kapela. - Część z tych osób już nie żyje, inni wyjechali za granicę - przyznaje Małgorzata Senska.
Obecnie w skład zespołu wchodzi siedem pań i jeden mężczyzna.
- „Lutowianie” to nie tylko występy artystyczne. Lubimy się ze sobą spotykać, porozmawiać, pośmiać się, wypić kawę i zjeść ciasto. Zespół daje nam ogromną satysfakcję
- podkreśla kierowniczka.
Formacja ma zróżnicowany repertuar. Najczęściej są to przyśpiewki ludowe, biesiadne, ale też pieśni kościelne. Jedno jest niezmienne - „Lutowianie” zawsze występują w strojach stylizowanych na wzór krajeński. Pojawiają się więc na nim czerń oraz kolor niebieski, błękitny i chabrowy.
„Lutowianie” promują Krajnę na swój sposób. Zespół ma już tak długi staż, że niemal przez wszystkich jest kojarzony właśnie z regionem Krajny.
Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/
Dodajmy, że w 2017 roku zespół „Lutowianie” został za swoją działalność uhonorowany nagrodą Św. Wawrzyńca, patrona gminy Sępólno Krajeńskie. Samorząd gminy docenił go za „pełną zaangażowania pracę i wkład pracy w działania podejmowane na rzecz rozwoju i utrwalania kultury ludowej naszego regionu, popularyzowanie pieśni Ziemi Krajeńskiej oraz promowanie kulturalnego wizerunku gminy, integrując wszystkich mieszkańców”.
Uroczystości jubileuszu 35-lecia zespołu „Lutowianie” z Lutowa zaplanowane są na wrzesień przyszłego roku.
Agro Pomorska odcinek 61,
