Wątroba – funkcje w organizmie
Wątroba pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Przede wszystkim odpowiada za detoksykację – oczyszcza krew z toksycznych substancji. Metabolizuje tłuszcze, białka i węglowodany, ale przede wszystkim – leki oraz alkohol. Ponadto, wątroba magazynuje witaminy i mikroelementy, niezbędne do prawidłowego działania organizmu (m.in. witaminę A, D czy żelazo).
Dodatkowo narząd produkuje żółć (niezbędną w procesie trawienia) i częściowo odpowiada za naszą odporność. Zatem można śmiało powiedzieć, że dobrze działająca wątroba zapewnia nam kompleksowo zdrowie i dobre samopoczucie. Co jednak jej szkodzi i czego należy unikać?
Co najbardziej szkodzi wątrobie?
Jest wiele czynników, które przyczyniają się do zaburzeń pracy wątroby. Na niektóre, jak obciążenia rodzinne (genetyczne) nie mamy wpływu, jednak na większość z nich – już tak. Czego warto unikać?
- Dieta: posiłki bogate w tłuszcze, jedzenie przetworzone, zbyt dużo cukru i soli w diecie, nadwaga i otyłość.
- Używki: nadużywanie alkoholu bardzo szkodzi wątrobie i przyczynia się bezpośrednio do jej marskości.
- Styl życia: brak snu, przewlekły stres i zmęczenie niekorzystnie wpływa na wątrobę.
- Leki: długotrwałe i/lub częste przyjmowanie leków (także tych bez recepty) uszkadza i obciąża wątrobę.
- Zabiegi: zabiegi polegające na przerwaniu ciągłości naskórka (m.in. mezoterapia, tatuaże, zabiegi stomatologiczne) wykonane przy użyciu niesterylnych narzędzi mogą powodować zapalenie wątroby typu B i C.
Chora wątroba – lista objawów
Każde schorzenie wątroby może objawiać się nieco inaczej, jednak są symptomy, które zawsze powinny wzbudzić nasz niepokój.
Jeśli je zaobserwujemy – należy jak najszybciej udać się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania np. próby wątrobowe, czy USG jamy brzusznej. W naszej galerii znajdziesz listę częstych, jak i nietypowych objawów chorej wątroby.