Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy wzbogaca swoją ofertę o kierunek, który do tej pory był dostępny tylko na 3 polskich uczelniach: w Krakowie, Lublinie i Krośnie. W Bydgoszczy zielarstwo i fitoterapię otwiera Wydział Rolnictwa i Biotechnologii. "Program studiów ma charakter interdyscyplinarny i dotyczy dwóch obszarów nauki: 1. rolniczych, leśnych i weterynaryjnych; 2. medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. W celu realizacji tych ostatnich uczelnia nawiązała współpracę z Wydziałem Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK w Toruniu (siedziba w Bydgoszczy).
Zielarstwo będzie studiami inżynierskimi. W planie są 2 specjalności: technologia roślinnych substancji bioaktywnych; zastosowanie roślin leczniczych. Pierwszy nabór jest planowany już na najbliższy rok akademicki 2017/2018. Uczelnia zakłada utowrzenie 60 miejsc na studiach dziennych.
Przeczytaj też: Młody rolnik może dostać indeks bez rekrutacji. Niebawem finał konkursu na UTP
Otwierając taki kierunek uniwersytet powołuje się na wzrost zainteresowania w społeczeństwie tematyką zdrowego stylu życia, co przekłada się na większe spożycie żywności o właściwościach prozdrowotnych, suplementów diety i leków ziołowych.
Czego będzie mogł nauczyć się student zielarstwa i fitoterapii? Przewidywana tematyka to: pozyskiwanie surowców zielarskich ze stanu naturalnego i upraw polowych, technologia otrzymywania roślinnych substancji bioaktywnych oraz technologia postaci leku ziołowego, zastosowanie ziół w żywieniu i dietetyce, prawne uwarunkowania stosowania leków ziołowych i suplementów diety, zastosowanie ziół w kosmetyce, fitoterapia - ziołolecznictwo.
Przewidywane miejsca pracy absolwenta omawianego kierunku: gospodarstwo rolne o profilu zielarskim, zakłady skupu, suszenia i przetwarzania surowców zielarskich, zakłady farmaceutyczne zajmujące się produkcją leków i/lub suplementów diety na bazie surowców zielarskich, sklepy zielarsko-medyczne, sklepy z żywnością ekologiczną, firmy produkujące kosmetyki, własna działalność gospodarcza w ww. zakresach.
Wydział rolnictwa ma własną kolekcję roślin leczniczych.
